Ledvinových kamenů se není třeba bát. Správná prevence sníží riziko onemocnění na minimum

Ledvinové kameny jsou velice vážný a bolestivý problém, se kterým se potýká mnoho lidí starších třiceti let. Existují však možné způsoby prevence ledvinových kamenů, které znaly již naše babičky. Zabránit tomuto problému je tím nejlepším, co pro tělo můžete udělat.

Co jsou ledvinové kameny a proč vznikají?

Přítomnost písku či kamenů v ledvinách a močových cestách se odborně nazývá nefrotiliáza. Příčina vzniku může souviset s metabolickými poruchami v těle, zejména hyperkalciurií, a dalšími geneticky podmíněnými poruchami. Dalším možným důvodem je hromadění vápenatých solí v lidském těle a nadměrná konzumace vápníku. Ledvinové kameny následně vznikají přímo v ledvinách, ale mohou se dostat i do močovodů a močového měchýře.

Mohlo by vás zajímat:  Ztráta motivace a životní apatie mohou znamenat Alzheimerovu chorobu. Účinný lék prozatím neexistuje
Zdroj obrázku: Freepik

Jak léčit ledvinové kameny

Ledvinové kameny lze detekovat na návštěvě u lékaře při ultrazvukovém vyšetření. Často lékař dále nařídí urografii, což jsou rentgenové snímky břicha po konzumaci kontrastní látky. To lékaři řekne, zda jsou kameny na rentgenovém snímku vidět, či nikoliv. Na základě toho určí další postup léčby. V některých případech postačí pacientovi držet dietu a brát léky, které kameny pomohou rozpustit. Taková léčba trvá obvykle 6–8 týdnů. V jiných případech je nutná operativní léčba a kameny z ledvin chirurgicky odstranit, jelikož je nelze pouze rozpustit.

Mohlo by vás zajímat:  Oteklé kotníky potřebují především klid. Nejvyšší čas dát si nohy nahoru

Domácí prevence proti ledvinovým kamenům

Za prevenci ledvinových kamenů je považováno dodržování pitného režimu. Doporučuje se vypít alespoň 2,5 litru tekutin denně. Také se doporučuje pít i léčivé vody z minerálních pramenů, nálev z kopřiv či břízy, ovocné čaje a jíst brusinky. Zvláště dobrou volbou je pít vodu s přídavkem citrónové šťávy, protože citrusy pomáhají zvyšovat přeměnu purinů. Kromě toho babičky také radí rozpustit 2 lžíce jablečného octa ve sklenici vody, přidat 2 lžíce citrónové šťávy a takový nápoj pít denně.

Zdroj: https://www.kidneyfund.org/all-about-kidneys/other-kidney-problems/kidney-stones