Nadměrná vlhkost trápí na podzim mnoho domácností. Plíseň a zdravotní problémy na sebe nenechají čekat

V podzimním a zimním období se často objevuje problém s příliš vysokou vlhkostí. Za to může především:

  • nedostatečná izolace budovy,
  • nedostatečné větrání,
  • příliš těsné uzavření oken.

Krátkodobý nadbytek vlhkosti je přirozený, ale dlouhodobý může vést ke vzniku plísní. To poškozuje nejen bytové zařízení, ale hlavně naše zdraví. Přispívá k onemocněním dýchacích cest, alergiím, horší pohodě, celkové únavě a dalším potížím. Proto je velice důležité udržovat hladinu vlhkosti na rozumné úrovni.

Kde se bere vlhkost a jaká jsou rizika?

Zvýšená vlhkost je zapříčiněná zimou a vnitřním vytápěním. V praxi to znamená, že vodní pára z vaření, mytí a dalších činností neodchází, kondenzuje a způsobuje vlhkost. Proto je důležité větrat. Ovšem může se ale stát to, že je chyba v těsnění nebo dalších částech domu.

Mohlo by vás zajímat:  Tahle využití alobalu zná málokdo. Ušetří drahocenný čas i namáhavou práci

Vlhkost se tvoří především v rozích stěn a stropů. To vytváří černé skvrny a vydává nepříjemný zatuchlý zápach. Tyto plísňové houby způsobují astma a další respirační onemocnění, alergie, chronickou únavu, nepohodlí a zvyšují náchylnost k infekcím. Proto je velice důležité tento problém eliminovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se zbavit vlhkosti?

Pokud je v domácnosti vlhkost, je potřeba zjistit příčinu a napravit ji. Prvním krokem je prohlídka domu, zda není někde poškozená izolace, střecha nebo jiná část. Pro správnou úroveň vlhkosti je potřeba správně větrat. Po koupeli je potřeba nechat otevřené dveře, aby se odpařila vlhkost, pokud nemáte v koupelně okno. Během vaření větrejte, nebo alespoň zapněte digestoř.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinné čaje ochrání rostliny na zahradě před škůdci a chorobami

Důležité je pravidelné větrání místností, alespoň 2krát denně byste měli mít otevřená okna dokořán. Správná teplota místnosti dosahuje 20 °C. Nenechte svůj dům vychladnout a topení udržujte na nejnižší úrovni.

Odvlhčovač

Při nadměrném hromadění vlhkosti se vyplatí investovat do odvlhčovače. Absorbuje kouř, vlhkost a další škodliviny. Pomocí tohoto zařízení lze snížit vlhkost vzduchu až o 60 %.

Použít můžete i domácí vysoušedla. Prvním je křída s hygroskopickými vlastnostmi, stačí několik kusů spojit provázkem nebo páskou a umístit je na vlhká místa. Jedlá soda má také tendenci absorbovat vlhkost, mořská sůl rovněž. Tyto produkty stačí nasypat do misky a rozložit na vlhká místa. Všechny tyto suroviny je potřeba jednou měsíčně vyměnit. Můžete vyzkoušet i pěstování určitých rostlin, které vlhkost absorbují a naopak ji málo vytváří. Mezi takové patří kapradina, trvalka, růže z Jericha, strom štěstí, spletenec nebo břečťan.

Zdroj: https://www.epa.gov/mold/what-are-main-ways-control-moisture-your-home