Správné množství opalovacího krému na tělo lze odvodit podle principu čajové lžičky

Chystáte-li se na dovolenou, určitě si přibalte do kufru či tašky kosmetické výrobky, díky kterým se na sluníčku nespálíte, ať už budete šplhat po horách, nebo se koupat v moři a povalovat na pláži. Samozřejmě musí obsahovat UVA a UVB filtr. Jak je ale používat, aby vás ochránily?

Princip lžičky a lžíce

Správná aplikace krémů má při ochraně před slunečními paprsky zásadní význam, ovšem každý ji nezná. První věcí je vybrat si vhodný výrobek pro svoji pokožku a poté ho správně použít. Typickým nešvarem je aplikace příliš velkého množství opalovacího prostředku ve snaze docílit co nejvyšší ochrany. Je ale chybou, pokud jste celí mastní a krém z vás stéká. Jak velké množství ho tedy natřít, aby to bylo přesně akorát? Využít můžete princip čajové lžičky a polévkové lžíce, podle kterých budete krém dávkovat. Chcete-li si natřít obličej, krk a ramena, stačí vám dvě čajové lžičky. Na zbytek těla potom budou stačit dvě polévkové lžíce. Jiná varianta dávkování je jedna lžička rozetřená po obličeji, krku a dekoltu, další po ramenou a předloktí. Dále dvě lžičky na celý trup a po jedné pro levou a pro pravou nohu. Tak docílíte optimální koncentrace krému asi 2 mg na 1 cm2 kůže.

Mohlo by vás zajímat:  Na pláži je nutné telefon chránit před pískem, vodou i zloději
Zdroj obrázku: Freepik

Opakovaná aplikace je důležitá

Nikdy také nezapomeňte krém rozetřít všude, kam dosáhnou sluneční paprsky. Díky tomu budete rovnoměrně opálení na všech místech a nikde se nespálíte. Zhruba 15–30 minut předtím, než vyrazíte ven, byste měli nanést první vrstvu krému, druhou potom už venku rovnou na přímém slunci. Nezapomeňte na pravidelné opakování aplikace krému cca každé dvě hodiny a také pokaždé, když vylezete z vody. Nenechte se zmást tím, že je na tubě či lahvičce s krémem napsáno „voděodolný“. Při utírání totiž jeho část z kůže stejně setřete, takže ho musíte aplikovat znovu. Platí i pravidlo, že čím jižnějším směrem po zeměkouli vyrazíte, tím vyšší SPF by měl váš krém mít.

Zdroj: https://www.allure.com/story/the-right-amount-of-sunscreen-to-apply