Na Alzheimerovu chorobu lék stále chybí. Jednoduchá prevence však její riziko dokáže snížit

Alzheimerova choroba je řazena mezi civilizační choroby, a to proto, že postihuje hlavně starší lidi. Bohužel i přes dlouholeté výzkumy a pokusy ještě nebyl vynalezen žádný účinný lék. Vše, co můžete udělat, je pokusit se minimalizovat riziko vzniku nemoci podle těchto doporučení.

Velmi rozšířená nemoc

Podle Světové zdravotnické organizace se nyní s Alzheimerovou chorobou může vyrovnávat až 50 milionů lidí na světě. Například v sousedním Polsku byla 350 000 pacientů tato choroba diagnostikována a dalších 150 000 trpí jinými typy demence. Mezinárodní Alzheimerovská asociace vypočítala, že v roce 2050 počet lidí trpících demencí překročí 150 milionů.

Mohlo by vás zajímat:  Kuřácké vrásky lze redukovat pomocí domácí okurkové masky. Pokožka bude vypnutější a mladší

Alzheimerova choroba je výsledkem rozsáhlého nevratného poškození mozku způsobeného depozicí v beta-amyloidních synapsích škodlivými proteiny, které tvoří takzvané amyloidní plaky. Ty se v průběhu let hromadí, časem poškozují paměť, narušují schopnost myslet, a dokonce vykonávat určité fyzické činnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Prevence je nejlepší lék

Nejlepší, co můžeme udělat, je dodržovat prevenci před touto nemocí. Obezita a nadměrná akumulace tuku také poškozují mozkové buňky. Podporují produkci cytokinů, proteinů, které se podílejí na iniciaci a udržování zánětu a informují některé buňky imunitního systému o činnosti. Zdravý spánek přiměřené délky a kvality je základem péče o mozek. Během hlubokých spánkových fází se mozek regeneruje a čistí. Podle některých odborníků je cukr jedním z největších nepřátel našeho mozku.

Mohlo by vás zajímat:  Udělejte si konečně ve svém životě pořádek. S chaosem se zbavíte i stresu

Mění aktivitu mnoha genů v orgánu centrálního nervového systému. Připevněním k proteinům v mozku vytváří struktury, které vedou k jeho poškození. Jídla a výrobky, které dodávají omega-3 mastné kyseliny do našeho těla, jako ryby, ořechy, lněná semena, chia semena, špenát, nejen zvyšují absorpci vitamínů, ale také zlepšují funkci mozku. Ukázalo se, že pravidelná fyzická aktivita, zejména aerobní cvičení, významně snižuje hladinu beta-amyloidních proteinů, které jsou zodpovědné zejména za Alzheimerovu chorobu.

Zdroje:
https://www.alz.org/alzheimers-dementia/research_progress/prevention
https://www.nia.nih.gov/health/preventing-alzheimers-disease-what-do-we-know