Množství klíšťat na zahradě sníží domácí cibulový postřik

Sezóna je v plném proudu a spolu s rostlinami a jinými organismy se probudila i klíšťata. Tito malí parazité dokážou i přes svůj drobný vzrůst napáchat mnoho škod. Pokud se před nimi chcete uchránit aspoň na své zahradě, stojí za to vyzkoušet tento jednoduchý domácí postřik, který je spolehlivě vyžene.

Kde a kdy výskyt klíšťat hrozí a proč si na ně dát pozor

Klíšťata začínají být aktivní na přelomu dubna a května a jsou přítomná až do dob, kdy teplota klesne zhruba pod pět stupňů. Nejraději mají vlhké počasí kolem dvaceti stupňů. V těchto podmínkách je nejvyšší riziko toho, že si nějakého parazita donesete domů.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky jsou odpovědí téměř na každý problém. Při hypertenzi pomůže hned několik léčivek

Co se místa výskytu týče, klíšťata mají ráda hustou zeleň. Vyhledávají tak vysokou trávu či hustý porost keřů. Narazit tak na ně můžete jak v parku, na zahradě, tak i na kousku zeleně na náměstí. Nejčastější je ale jejich výskyt ve smíšených lesích. Čeho se ale bát nemusíte, je mýtus, že klíšťata skáčou ze stromů. Tuto schopnost naštěstí nemají.

Zdroj obrázku: Freepik

Kousnutí klíštěte samo o sobě nemusí být nebezpečné. Samozřejmě je to nepříjemná záležitost, jelikož po něm zůstane podráždění a místo je zarudlé a svědí. Největší riziko však nastává při odstraňování klíštěte. Právě v tuto chvíli může klíště do rány vyvrhnout obsah žaludku, což může mít za následek nakažení boreliózou, klíšťovou encefalitidou či jinou nemocí.

Mohlo by vás zajímat:  Pět let bez mýdla a antiperspirantu: netradiční experiment ukázal, že hygiena může i škodit

Postřik, co klíšťata snadno vyžene

Domácí postřik si můžete snadno vyrobit doma. Poté s ním stačí zahradu postříkat a nerušeně si ji užít. Na tento postřik navíc potřebujete pouze cibuli a vodu. Štiplavá vůně pavoukovce spolehlivě zažene. Nakrájejte asi 180 gramů cibule na klasické kostičky. Ty pak zalijete asi 6 litry vody a nechte odstát na chladném místě aspoň půl dne. Po uplynutí potřebné doby pak tekutinu přes sítko slijte a ideálně rozprašovačem ji pak aplikujte na svém pozemku.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.researchgate.net/figure/Effect-of-different-concentrations-of-garlic-and-onion-oils-aqueous-solution-on-adult_tbl1_235717344, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://msutoday.msu.edu/news/2020/ask-the-expert-avoiding-ticks-and-preventing-tick-borne-diseases, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html