Málokdo umí toaletu správně použít. Nevhodná poloha způsobuje zdravotní problémy

Na toaletu chodíme všichni a je to samozřejmě zcela přirozené věc. Nicméně ukazuje se, že poloha, kterou na toaletě zaujímáme, je pro správné vyprazdňování střev zcela nevhodná. Může totiž vést k problémům se zácpou nebo k hemoroidům. Jaké chyby děláme na toaletě a jak je napravit?

Anatomie vyprazdňování

Ve chvíli, kdy sedíme na záchodě, je mezi naším trupem a nohama úhel 90 stupňů. Stolice se shromažďuje v konečníku – na konci tlustého střeva, který se otevírá pod úhlem 35 stupňů. Když sedíme na záchodě, jsou svaly v okolí análního otvoru pevně napnuté a konečník se nemůže dobře vyprázdnit. Pro správné vyprázdnění střeva byste museli zaujmout polohu s nohama pokrčenýma do úrovně 35 stupňů.

Jak to dělat správně?

Naši předkové pravděpodobně netrpěli zácpou ani hemoroidy, protože v té době rozhodně nebyly klasické toalety ani nic tomu podobného. K vyprazdňování stačila díra v zemi a poloha v podřepu. Právě tato poloha je pro správné vyprazdňování nejlepší, a jakkoliv to může být méně pohodlné, je třeba přijmout fakt, že jen tak se budeme vyprazdňovat skutečně efektivně a zdravě.

Mohlo by vás zajímat:  Využijte pór v kuchyni naplno. Chutná skvěle v polévce i salátu a tělu maximálně prospěje
Zdroj obrázku: Freepik

Navíc se nutně nemusíme vyprazdňovat přímo v podřepu jako dříve. Stačí si jen používání toalety trochu přizpůsobit. Velmi pomůže, když si při sezení na záchodě dáte pod nohy malou stoličku. Nohy pak budou výše a poloha bude příznivější pro otevření konečníku. Tímto způsobem jsme schopni vyprázdnit se rychleji a efektivněji.

Zvyšte fyzickou aktivitu

Pokud i potom přetrvávají problémy s vyprazdňováním, vyplatí se zvýšit fyzickou aktivitu. Pohyb podporuje práci střev a příznivě působí na jejich peristaltiku. Trénink břišních svalů má také velký význam, protože právě ty obklopují střeva a celý trávicí systém. Posilování svalů břicha tedy rozhodně zlepší kvalitu vyprazdňování a uleví od zácpy. Pro naše střeva je také velmi důležitá dostatečná hydratace. Jen tak získají výměšky vzniklé v tlustém střevě patřičnou konzistenci, což usnadní jejich vyloučení.

Zdroj: https://www.health.qld.gov.au/news-events/news/how-to-poo-properly-sit-squat-healthy