Malá tříska může způsobit pořádné nepříjemnosti. Vytáhnout ji není tak snadné, jak se zdá
K tomu, aby se vám dostala pod kůži, stačí velmi málo. Kdo někdy neměl zapíchnutou třísku, jako by nikdy nebyl v lese nebo nepracoval se dřevem. Tříska se může jevit jako velmi jednoduchá věc, ale při jejím vytahování z pokožky byste si měli dát pozor na určité kroky, protože jen díky správnému postupu si ji vytáhnete bez bolesti a následných problémů.
Nejlepší způsoby, jak odstranit třísku
Tříska je úlomek dřeva, který se zapíchnul do kůže. Měla by být co nejrychleji odstraněna, zvlášť pokud jí kousek vyčnívá z kůže. Je to velmi jednoduché – použijte čistou pinzetu. Jestli máte třísku pod vrchní vrstvou kůže, můžete použít jehlu. Musíte jemně odstranit kůži a poté třísku zkusit vytáhnout pinzetou.
Někdy se ale stane, že si třísky nevšimnete a budete ji vytahovat až v případě, že je hluboko v kůži. Stačí jen část kůže, kde třísku máte, namočit na delší dobu do vody a poté na místo použít pemzu. Až bude tříska viditelná, můžete ji vytáhnout pinzetou nebo si pomoci jehlou. Pokud ale tříska nepůjde ven, máte na výběr z několika možností.
Zkuste obklady, v nejhorším případě lékaře
Jestli tříska nejde ven nebo ji nemůžete zachytit, můžete zkusit obklady. Vyrobte si pasu z jedlé sody, kterou rozpustíte v několika kapkách vody, můžete použít také chléb, med nebo kosmetickou hlínu. Obklady aplikujete tak, že na kůži, kde máte třísku, přiložíte surovinu a necháte několik hodin působit. Tříska by poté měla vylézt z kůže a její odstranění už by měla být jednoduché.
A kdy navštívit lékaře? Pouze v nejnutnějších případech. Může se stát, že tříska zaroste do kůže natolik, že způsobí zánět i další bolesti. Dávejte si pozor také na následné ošetření – dezinfekce rány by měla být samozřejmostí. Pokud se objeví otok nebo hnisavý výtok, navštivte lékaře. Tříska by se neměla podceňovat, ačkoliv se jedná o malý kousek dřeva.
Zdroj: https://www.aad.org/media/news-releases/how-to-remove-a-splinter