Většina lidí ji považuje za otravný plevel. Léčivý potenciál kopřivy je přitom obrovský

Kopřiva je známá především jako plevel, který roste všude. Málokdo ovšem ví o jejích prospěšných účincích. Přitom její léčivý potenciál je známý po staletí. Kopřiva má účinky následující:

  • působí močopudně,
  • tlumí záněty,
  • usnadňuje trávení,
  • zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů.

Při kontaktu s kopřivou býváme často popáleni. Nic to nemění ovšem na jejích léčivých účincích, které byly popsány již výše.

Vlastnosti

Kopřiva obsahuje spoustu živin (vitamín A, C, K, B, vápník, hořčík, fosfor, draslík a sodík). Kromě těchto živin obsahuje kyselinu linolovou, palmitovou, stearovou, olejovou, kvercetin nebo lutein. Mnoho z těchto složek působí jako antioxidanty, a tím pádem i jako ochrana před volnými radikály.

Mohlo by vás zajímat:  Špatné návyky při používání toalety podporují množení patogenů a zvyšují riziko nemocí

Kopřivu můžete využít nejen k léčbě artritidy, bolesti v kříži, ale i ke snížení zánětů, při problémech s močením, používá se rovněž při problémech s vysokým krevním tlakem, pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi a v neposlední řadě pomáhá s trávením.

Zdroj obrázku: Freepik

Šťáva nebo mast

Kopřiva je dostupná v různých formách, od sušených listů po lyofilizované listy, extrakty, kapsle a tablety. Můžete si vytvořit i kořenovou tinkturu nebo kopřivovou šťávu. Kopřivu můžete využít i jako mast či krém. Sušené listy a květy lze vařit a stonky s kořeny přidávat do polévek, dušených pokrmů, koktejlů a smažených jídel.

Mohlo by vás zajímat:  Nakrmte svůj mozek. Tyhle potraviny ho nakopnou a vy se můžete těšit na rychlé myšlení

Vedlejší účinky

S čerstvou kopřivou je potřeba zacházet opatrně, jelikož se můžete pěkně popálit nebo dopadnout hůře dle zmíněných vlastností. Pokud trpíte alergickou reakcí na kopřivu,  je potřeba být obezřetný, jelikož může dojít k ohrožení života. Po zpracování ztrácí kopřiva na síle.

Předtím, než začnete kopřivu užívat, se poraďte se svým lékařem. Proč? Jestli berete léky na ředění krve, krevní tlak, cukrovku, diuretika nebo lithium, je potřeba odborné konzultace. Ve vzácných případech může užívání kopřiv vyvolat mírné žaludeční nevolnosti, pocení, průjem, kopřivku nebo vyrážku.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/herb/stinging-nettle