Při hypertenzi hraje jídelníček zásadní roli. Některé položky je lepší rovnou vyškrtnout

Hypertenze je závažné onemocnění, které je nutné léčit. Nestačí však pouze brát léky, je třeba také změnit životní styl. Během léčení hypertenze je vhodné dělat fyzickou aktivitu, jako je jízda na kole, běh či obyčejné procházky. Je dobré se vyvarovat stimulantů a dodržovat vyváženou stravu. Kterým produktům se raději vyhnout?

Co je to hypertenze?

Arteriální hypertenze je časté onemocnění, které je charakterizováno zvýšeným krevním tlakem. Je třeba absolvovat několik měření krevního tlaku, aby byla hypertenze diagnostikována správně. V ideálním případě jsou měření prováděna v intervalech několika dnů až týdnů. Hraniční hodnota pro stanovení diagnózy arteriální hypertenze je tlak 140/90 mm Hg.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek je přírodní antibiotikum, které patří do jídelníčku každý den. Prospěšný je i fermentovaný

Mírná forma hypertenze je léčitelná pouhou změnou životního stylu. V případě opravdu vysokého tlaku na scénu nastupují medikamenty. Avšak i v případě léčby pomocí léků je nutné provést změnu životního stylu. Co tedy z jídelníčku vyškrtnout?

Zdroj obrázku: Freepik

Omezte příjem solí a sladkostí

Omezení příjmu soli ve stravě je základním pravidlem při prevenci i léčbě hypertenze. Není tím myšleno pouze přestat si dodatečně solit oběd, ale přestat zcela jíst pokrmy, které obsahují velké množství soli. Existuje mnoho druhů koření, díky kterým lze úspěšně sůl téměř zcela nahradit.

Mohlo by vás zajímat:  Vyplázněte jazyk! Dozvíte se o svém těle možná víc, než tušíte

Dalším bodem je omezení konzumace sladkostí, které zatěžují srdce škodlivými trans tuky. Navíc při nadměrné konzumaci sladkostí se zvyšuje srdeční tep a krevní tlak. Při těžké hypertenzi na sladkosti raději úplně zapomeňte.

Nepijte alkohol a přestaňte kouřit

Nikotin je jedním z faktorů, které krevní tlak zvyšují nejvíce. Navíc je všeobecně známo, že cigarety ucpávají a poškozují cévy. Alkohol na tom není o moc lépe. Jeho pravidelná konzumace přispívá k rozvoji hypertenze a tento stav udržuje. I přes to, že jedna sklenička vína zlepšuje krevní oběh a chrání před rozvojem aterosklerózy, konzumace alkoholu byste se měli vyvarovat.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/high-blood-pressure-hypertension/foods-to-avoid