Tropické noci mohou snížit kvalitu spánku

Vlny veder nás zasáhly stejně jako každé léto. Naštěstí u nás není tolik tropických nocí. Na dovolené se s nimi ale můžeme snadno setkat. Spánek ve vysoké teplotě představuje zdravotní riziko. Co se s naším tělem děje, když spíme ve velkém horku? Dnes si vysvětlíme, proč byste si měli dávat pozor na teplotu ve své ložnici.

Co je tropická noc?

Vysoké denní teploty mohou mít za následek také velmi teplé noci. Naštěstí u nás se to příliš nestává a teplota u nás klesá pod 18 stupňů. V jižní Evropě nebo v tropických destinacích se ale může i během noci pohybovat nad 20 stupni. To pro tělo není nic dobrého. Naše těla nejsou zvyklá na tak vysoké teploty, když spíme. Proto mohou vést vysoké noční teploty k vyšší úmrtnosti. Lidé, kteří se v oblasti s vyššími nočními teplotami narodili, jsou na to zvyklí. Při dovolené byste si ale měli dávat pozor.

Mohlo by vás zajímat:  Negativismus je nakažlivý. Podle těchto znaků poznáte člověka, od kterého je lepší držet se dál

Účinky tropických nocí na zdraví organismu

Mnoho lidí myslí na tekutiny a pobyt ve stínu během dne, kdy jsou vysoké teploty. Mnoho z nás ale zapomíná na noci. Horké noci jsou nebezpečné hlavně pro malé děti, seniory a chronicky nemocné jedince. Tropické noci negativně zatěžují organismus. Tělo nemá možnost se regenerovat, máme problémy se spánkem a objevit se může také podrážděnost, bolesti hlavy, problémy s koncentrací a mnoho dalších potíží. Lékaři také zaznamenali vyšší počet hospitalizací a kardiovaskulárních potíží.

Mohlo by vás zajímat:  Doplňky stravy je třeba užívat správně. Jinak tělu nepřinesou žádný užitek
Zdroj obrázku: Freepik

Jak si poradit s vysokými teplotami přes noc?

Snížit před spaním teplotu v ložnici je velmi důležité, abyste se mohli kvalitně vyspat. Pro spánek je nejlepší teplota 18,3 stupně. Odpoledne zatáhněte v ložnici žaluzie a přes den nechte zavřená okna. Na noc je naopak otevřete a spěte u otevřeného okna.

Důležité je také povlečení, které by mělo být z přírodních tkanin. A nezapomeňte na pohodlné pyžamo, které musí být vzdušné a z přírodních materiálů, abyste se během noci nepřehřívali. Před spaním také vypijte sklenici vody. Díky tomu vám bude lépe a snížíte riziko zdravotních problémů.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Tropical_night, https://www.npr.org/2022/08/09/1116455834/climate-change-asia-temperatures-mortality-rate, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8727406/, https://www.healthline.com/health/sleep/best-temperature-to-sleep, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/how-to-cope-and-stay-safe-in-extreme-heat