Oteklý krk může znamenat víc než běžnou virózu. Pozor na štítnou žlázu nebo rakovinu

Krk obsahuje životně důležité orgány, ale dokud si nevšímáme fyzických změn, nestojí za naši pozornost. Nejčastějším příznakem, který nám neunikne, je otok. Co značí zvětšený obvod krku? Na co si dávat pozor a kdy navštívit lékaře?

V krku se nachází důležité žlázy a orgány. Uložena je zde štítná žláza i hrtan a průdušnice. Krk obsahuje krční lymfatické uzliny, zdvihač hlavy a krční páteř, ke které je hlava připojena, a umožňuje tak s ní hýbat. Dysfunkce nebo onemocnění některého z těchto orgánů se můžou projevit otoky, které nahmatáte nebo uvidíte v zrcadle.

Může značit příušnice nebo nemocnou štítnou žlázu

Oteklý krk může být příznakem parotitidy, virového onemocnění známého jako příušnice. Objevit se může nejen v dětství, ale i později. Virus napadá mimo to i slinivku, vaječníky nebo štítnou žlázu. Typickými příznaky jsou zvýšená teplota a zduření slinných žláz, hlavně ve spodní části čelisti. Tak vznikají silné otoky krku spojené s bolestí a citlivostí v prvních dnech. Léčí se léky na snížení horečky a doporučuje se pořádná hydratace organismu.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o ústní dutinu nekončí kartáčkem a pastou. Pro svěží dech je potřeba mnohem víc

Onemocnění štítné žlázy poznáte tak, že se vytvoří otok nad hrudním košem. Postižení mají problém se svíráním hrdla, dušností a chrapotem. Otoky se objevují kvůli:

  • nedostatku jódu v potravě,
  • benigním uzlinám (adenomy, koloidní uzliny),
  • Gravesově a Hashimitově chorobě.

Pokud máte problém se štítnou žlázou, navštivte endokrinologa pro vyšetření.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na možnou rakovinu nebo virové onemocnění

Oteklý krk a zvětšené lymfatické uzliny mohou značit rakovinné buňky v těle. Léze na krku jsou tvrdé, nehybné a husté. Mezi možné příčiny těchto změn patří lymfoblastická leukémie, Hodgkinův lymfom nebo metastázy z jiných neoplastických lézí v těle. Kromě otoků se objevuje horečka, svědící pokožka a ztráta váhy.

Mohlo by vás zajímat:  Také mužům mohou narůst prsa. Není nutné se stydět, lékař dokáže pomoct

Virová onemocnění mohou způsobit otoky krku. Tento příznak se objevuje u mononukleózy, která se přenáší kapénkovým způsobem. Lymfatické uzliny se stávají tlustými a citlivými. Nemocný má problém s hybností a polykáním. Dále se objevuje horečka, celková malátnost a bílý povlak na mandlích.

Může se jednat o srdce

Patogeny nemusí ovlivnit krk, ale způsobují i kardiovaskulární problémy. Na krku jsou velké krevní cévy a žíly. V případě selhání může dojít ke stagnaci krve. Mezi nejohroženější skupiny patří pacienti s neléčeným vysokým tlakem, vrozenou srdeční vadou nebo ti, kteří prodělali infarkt. Jedná se o zvětšený obvod.

Zdroj: https://www.msdmanuals.com/home/heart-and-blood-vessel-disorders/lymphatic-disorders/swollen-lymph-nodes, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sore-throat/symptoms-causes/syc-20351635, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acute-lymphocytic-leukemia/symptoms-causes/syc-20369077, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hodgkins-lymphoma/symptoms-causes/syc-20352646, https://www.webmd.com/cancer/when-swollen-lymph-nodes-mean-cancer, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8541-thyroid-disease, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mumps/symptoms-causes/syc-20375361, https://www.kenhub.com/en/library/anatomy/neck-anatomy, https://www.medicoverhospitals.in/symptoms/neck-swelling, https://cs.wikipedia.org/wiki/Krk, https://www.buoyhealth.com/learn/swollen-throat