Lék na Alzheimerovu chorobu dosud chybí, správný koníček ale riziko onemocnění sníží

Demence nebo Alzheimerova choroba jsou strašákem vyspělých zemí. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění mozku a prozatím na něj neexistuje žádný účinný lék, který by mohl odumírání mozkových buněk zabránit. Přesto lékaři doporučují riziko tohoto neurologického onemocnění snižovat pomocí drobných činností, které pomáhají trénovat paměť. Jednou z nejúčinnějších metod boje proti této chorobě je čtení.

Alzheimerova choroba v seniorském věku

Nejčastěji je Alzheimerova choroba spojována se seniory, kdy dochází ke kognitivním poruchám, jako je zapomínání, a též k depresím nebo k nestandardnímu chování, které ztěžuje každodenní život. Je to dáno vlivem odumírání nervových buněk v určitých částech mozku, přičemž velký vliv na rozvoj tohoto onemocnění má pokročilý věk, rodinná anamnéza nebo také cukrovka. Podle expertů hrozí riziko demence ve spojení s Alzheimerovou chorobou asi deseti procentům seniorské populace, ve věkové kategorii nad 75 let už dvaceti procentům.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejná květina skrývá hotové bohatství pro zdraví. Geránium by měl mít doma úplně každý
Zdroj obrázku: Freepik

Čtení jako lék

Do roku 2050 se počet nemocných na světě ztrojnásobí, co je tedy možné udělat pro to, aby se choroba nerozvinula právě u vás? Číst! Čtení se doporučuje pro posilování kognitivních schopností a má vliv na práci neuronů, které si díky tomu mohou uchovat mezi sebou spojení. Podle neurovědců tak pravidelní čtenáři trpí o poznání méně často demencí, navíc trénují epizodickou a pracovní paměť. Právě knihy mohou paměť zlepšit, což dokazuje výzkum vědců z Illinoiské univerzity, v rámci něhož četli senioři ve věku 60 až 79 let pětkrát týdně 90 minut denně.

Mohlo by vás zajímat:  Jak porazit horečku a cítit se znovu dobře a fit?

6 minut čtení proti stresu

Čtení se nedoporučuje jen v seniorském věku, ale všem nehledě na datum narození, protože zvyšuje efektivitu neuronových spojení a pomáhá udržovat mozek v chodu. Každodenní četba navíc podle vědců snižuje stresovou zátěž, podle vědců z anglického Sussexu už pouhých šest minut čtení pomůže zklidnit mysl a sníží stresovou zátěž. Pravidelní čtenáři mají též lepší jazykovou vybavenost a trpí menší mírou nervozity při mluvení nahlas a před publikem.

Zdroje:
https://www.nia.nih.gov/health/preventing-alzheimers-disease-what-do-we-know
How Reading Prevents Alzheimer’s Disease
https://www.elderwood.com/Blog/post/2019/10/15/how-reading-can-improve-and-prevent-alzheimer-s