Komáři si své oběti pečlivě vybírají. Láká je vůně potu i určitá krevní skupina

Komáři patří bezpochyby k nejotravnějším druhům hmyzu, který venku můžeme potkat. Nejvíce nám znepříjemňují život na jaře a v létě. Příjemně strávený den tak mohou během mžiku zkazit. Jenomže nic není jen tak, komáři totiž velice dobře vědí, koho si vybrat.

Tento nepříjemný, zákeřný druh hmyzu dokáže zkazit dovolenou. Představte si, že jste konečně v cíli své vytoužené cesty, ale komfort vám naruší komáři. Jak budete reagovat?

Záleží na krevní skupině

Krevní skupina je prvním faktorem, který určuje, koho komár zaručeně napadne. Zajímá vás, kdo je vítězem této nechtěné statistiky? Jsou to lidé s krevní skupinou . Je až 83% šance, že právě tyto lidi komáři bodnou. Druhou skupinou jsou majitelé krevní skupiny B. Absolutním odpuzovačem jsou nositelé krevní skupiny A.

Třešničkou na dortu je, že 85 % lidí normálně vysílá přes kůži signál, do jaké krevní skupiny spadá, a zbylých 15 % tuto informaci tají.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejraději si vybírají těhotné ženy

Když už jsme si tedy řekli, kdo je nejčastěji vybraný podle krevní skupiny, co se týče pohlaví, vyhrávají ženy. Komáři jsou přitahováni ženským pohlavním hormonem estradiolem, jenž spadá do skupiny estrogenů. Právě ženy se zvýšenou hladinou jsou těmi oblíbenějšími. Těhotné ženy tedy bývají častěji napadeny, a to i kvůli většímu množství uvolněného oxidu uhličitého při dýchání. To souvisí s jejich zvýšenou teplotou. Existuje až dvojnásobná šance, že těhotnou ženu bodne komár, oproti ženě, která dítě nečeká.

Mohlo by vás zajímat:  Řeč těla prozradí mnohé. Polohou ve spánku dá pes najevo pocit bezpečí, nepohodlí i strach

Další faktory ovlivňující bodnutí

Těmito faktory jsou:

  • tělesná teplota,
  • pach potu.

Tělesná teplota ovlivňuje, zda nás napadnou komáři, nebo ne. Nejsou to jenom lidé s horečkou a těhotné ženy, ale i lidé, kteří mají větší fyzickou námahu.

Nejhorší jsou samozřejmě horké letní dny, kdy se hodně potíme. Právě tehdy uvolňujeme směs čpavku a kyseliny močové a mléčné. Tyto složky jsou lákadlem pro komáry. Takže sportovci bývají velice oblíbeným cílem tohoto hmyzu.

Zdroj: https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2022/jun/why-are-mosquitoes-attracted-to-some-people-more-than-others/