Zůstaňte během bouřky v bezpečí. Základní pravidla předejdou zranění i požáru

Bouřky se sice vytvářejí hlavně v letním období, ale ukázat se mohou kdykoliv během roku. Proto je potřeba zajistit bezpečnost nejen pro domácnost, ale také pro sebe a celou svou rodinu. Víte, jak se během bouřky chovat, jestli vypnout spotřebiče a zařízení ze zásuvky? Pokud ne, rozhodně se vám bude dnešní článek hodit. Bouřka vás může překvapit, ale budete vědět, co dělat.

Z čeho se tvoří bouřky?

Bouřky jsou velmi zajímavým jevem. Tvoří se tak, že se spojí oblačnost s vertikální strukturou. Pokud se objeví bouřka, většinou k tomu prší nebo sněží. Objevit se mohou také nebezpečné kroupy. Společně s hromy se také ukážou blesky, které někteří rádi pozorují. Co už ale není bezpečné, je být během bouřky venku v přírodě.

Hromy a blesky značí, jak daleko od vás bouřka je. Dokonce existují i propočty, podle kterých si můžete spočítat i přesné kilometry, a bouřce se tak vyhnout. Hromy nic nezmůžou, ale proti blesku se budete sotva bránit. Právě blesky jsou nebezpečné, zvlášť pokud se blýská někde blízko domů. Blesky ročně zraní několik stovek lidí, někteří dokonce zemřou.

Mohlo by vás zajímat:  Každou zimu zápolí řidiči s namrzlými okénky. S domácím rozmrazovačem bude se škrábáním konec
Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat, když se blíží bouřka?

Jste venku a začala bouřka? Pak byste se neměli schovávat pod stromy nebo v jejich blízkosti. Když totiž dopadne blesk, strom se může zlomit nebo dokonce začít hořet. Pokud nemáte možnost někam se schovat, bude nejlepší se schoulit do klubíčka a chránit si především hlavu a uši, protože hromy mohou být ohlušující. Dávejte si pozor také v domácnosti, kde číhá mnoho nebezpečí spojených s blesky.

Během bouřky byste totiž neměli zapínat vodu – a to ani na krátkou sprchu nebo napuštění vody k pití. Vodovodním potrubím může blesk snadno projít a ublížit vám. Vyhněte se tak vodě, ale také dávejte pozor na zásuvky. Počítač, telefon nebo další zařízení byste měli raději vypojit, jinak hrozí nebezpečí požáru.

Zdroj: https://www.georgiapower.com/company/safety/outages-and-stormcenter/stay-safe-duringastorm.html