Klíště je důležité z kůže správně vytáhnout

S teplejším počasím konečně přichází vytoužené výlety a procházky nejen do přírody. Zároveň se ale začíná dařit klíšťatům, což už tak pozitivní zpráva není. I když je způsobů prevence spousta, stále se může stát, že si nějakou breberku z lesa doneseme. Je tak důležité vědět, jak si s ní doma poradit.

Proč je třeba se vůči klíšťatům chránit

Klíšťata jsou pavoukovci, což je skupina, do které spadají i roztoči. Navíc mají nadměrně vyvinuté ústní ústrojí, které jim umožňuje sání krve ze svých obětí. Právě svými kusadly nás ale mohou nakazit různými onemocněními. Mezi ty patří například borelióza nebo klíšťová encefalitida. Zároveň může kousnutí klíštěte vyvolat alergickou reakci. Ať už lokální, či nějakou vážnější.

Mohlo by vás zajímat:  Pavoukům ve vstupu do domu zabrání domácí repelentní směs

Mezi projevy boreliózy patří kromě vyrážky kolem místa kousnutí také únava či bolesti hlavy. Po delší době, kdy je tato nemoc nezaléčena, může dojít k obrně lícního nervu, což se projevuje ochrnutím části obličeje.

U encefalitidy se nákaza projevuje rychleji, a to do týdne až dvou po kousnutí. Pokud onemocnění nemá těžký průběh, projevuje se jako obyčejná chřipka.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se klíštěte bezpečným způsobem zbavit

Rozhodně se nesnažte klíště vykroutit nebo udusit různými krémy či oleji. Tyto postupy způsobí akorát to, že klíště v obraně vyprázdní obsah svého žaludku přímo do rány a riziko nákazy tak bude vyšší.

Mohlo by vás zajímat:  Při srážce se zvěří je důležité zachovat klid a postupovat správně

Raději začněte tím, že si pečlivě umyjete ruce, abyste si během procedury do rány nezanesli infekci. Poté vezměte pinzetu, buď klasickou, nebo přímo tu uzpůsobenou pro vytahování klíšťat. Klíště uchopte co nejblíže ke kůži a vytáhněte. Ránu pak vydezinfikujte.

S klíštětem pak můžete naložit různými způsoby. Pokud si chcete být jistí, že nebylo infikované, pošlete ho na rozbor. Pokud ne, můžete ho rozdrtit těžkým předmětem v kapesníku nebo spálit. V každém případě si dávejte pozor, abyste ho uvnitř svého obydlí neztratili, mohlo by se zase přisát.

Zdroj: https://www.britannica.com/animal/tick, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://www.cdc.gov/lyme/index.html, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/encephalitis/symptoms-causes/syc-20356136, https://www.healthline.com/health/tick-removal, https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html,