Jízdou na kole k dobré náladě: kondička není zdaleka jediná výhoda cyklistiky

Mnoho lidí miluje cyklistiku a jízdu na kole. Je to součást zdravého životního stylu, ale také nás to udrží v kondici. Pravidelné ježdění na kole má dopad také na náš psychický stav. Stačí přitom půl hodiny denně a vaše nálada bude o mnoho lepší. Můžete si zlepšit nejen fyzičku, ale také paměť nebo schopnost plánovat. Vyhnete se také depresím nebo stresovým stavům.

Kolo může ovlivnit práci našeho mozku

Jízdní kolo může náš mozek ovlivnit, stejně jako naše svaly. Nejen ty potřebujete pravidelně posilovat. Díky jízdě na kole budete mít mozek lépe okysličený, zlepšíte jeho výkonnost a vaše výsledky nejen v zaměstnání budou opravdu velkolepé. Nemusíte přitom na kole trávit hodiny denně. Dejte si jízdu na kole jako odměnu nebo si vyjeďte ráno, než vyrazíte do práce.

Výhody jsou skvělé především pro starší generaci. S věkem náš mozek přestává tolik spolupracovat a je potřeba ho pravidelně procvičovat. S tím může pomoci právě jízda na kole – nemusí to být vůbec rychlá jízda, při které nebudete moci popadnout dech. Mozek lidí, kteří pravidelně jezdí na kole, je v pozdějším věku mnohem aktivnější než u těch, kteří sportu vůbec neholdují.

Mohlo by vás zajímat:  Po fyzické námaze potřebuje tělo pořádnou dávku odpočinku. Kvalitní a hluboký spánek zregeneruje všechny svaly
Zdroj obrázku: Freepik

Jízda na kole vám pomůže vyrovnat se se stresem

Jízda na kole zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu v mozku. Tyto dva hormony dělají lidi šťastnými. Vědci již několikrát zkoumali hladinu hormonů v těle potkanů a potvrdily se domněnky o jejich účinku na lidskou pohodu. Nejsou to jediné dva hormony, které naše tělo může při cyklistice produkovat. Kromě nich jsou tu také endorfin nebo kanabinoidy.

Cyklistika ale reguluje i další hormony, kterých máme v těle spoustu. Zlepšují naši odolnost vůči stresu, a pokud se ocitnete pod tlakem, není nic lepšího než si vzít kolo a vyrazit na delší cestu. Ulevíte svému mozku, dostanete se do lepší nálady a navíc něco uděláte pro své tělo. Pravidelným sportováním posílíte především sebe.

Zdroj: https://www.bikeradar.com/advice/fitness-and-training/30-great-benefits-of-cycling/