S příchodem jara je důležité nachystat trávník. Dokonalý vzhled mu dodá několik jednoduchých kroků

Zvyšující se venkovní teploty a prodlužující se dny nám naznačují, že se pomalu blíží jaro. Stejně jako vaše záhony i trávník potřebuje po zimě náležitou péči. Jestliže se trávníku po zimě budeme dostatečně věnovat, výrazně to ovlivní jeho vzhled, zdraví a odmění se nám pěkně hustým zeleným kobercem.

Co od trávníku očekáváme?

Pro začátek je vhodné si uvědomit, co od trávníku vlastně očekáváme. Někomu postačí běžný bylinný venkovský trávník a někdo by rád hustý zelený koberec anglického stylu. V prvním případě není nutná žádná extra péče a vystačíte si s hnojením a sekáním. Čím jsou naše požadavky vyšší a chtěly bychom mít na zahradě trávník v pravém anglickém stylu, tím více času a financí musíme do péče o trávník investovat.

Mechanická péče o trávník

Po ujasnění našich cílů se můžeme pustit do práce. Pro některé úkony vám budou stačit vlastní ruce a hrábě. Pro další je vhodné koupit či zapůjčit speciální stroje, které práci velmi ulehčí. Nejlepší péče o trávník se skládá z několika základních bodů:

  • likvidace krtinců a sečení,
  • vertikutace neboli prořezávání trávníku,
  • setí trávy.
Mohlo by vás zajímat:  Máte doma myši? Nepanikařte, můžete se jich snadno zbavit

Krtinců se zbavíme poměrně jednoduše rozprostřením hromádky hlíny po větší ploše trávníku. Následuje sečení, které je před vertikutací nezbytné, jinak se nám bude špatně provádět. Samotná vertikutace má za cíl odstranit z trávníku plsti, mech a trávník do hloubky několika milimetrů prořezat a provzdušnit tak kořeny. Nakonec je vhodné na celou plochu trávníku vyset nové travní semeno, aby bylo dosaženo ucelené travní plochy.

Zdroj obrázku: Freepik

Bez hnojiva by to nešlo

Běžný trávník není samozřejmě nutné hnojit, vyroste i bez chemických hnojiv. Avšak při častém sekání se rostliny velmi vysilují a vzhled trávníku tomu následně odpovídá. Není nutné používat silnou a agresivní chemii, která by byla nežádoucí. V hobby marketech již standardně nalezneme bio hnojiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí. V jarním období potřebuje trávník převážně dusík, fosfor a draslík neboli NPK hnojiva.

V obchodech můžete nalézt pomalu rozpustná a rychle rozpustná hnojiva na trávník. Pomalu rozpustná hnojiva jsou lepší volbou, jelikož trávník stačí pohnojit jednou až dvakrát do roka. Poté už je třeba trávník pouze zalévat, sekat nebo vertikutovat. Při hnojení je důležité dodržet dávkování napsané na obalu hnojiva, abychom trávník nespálili.

Zdroj: https://www.almanac.com/spring-lawn-care