Je chytřejší zvíře kočka nebo pes?

Položili jste si někdy otázku, které zvíře je chytřejší? Mnoho vědců zkoumá, jestli je chytřejší kočka nebo pes. Milovníci jednoho druhu budou mít samozřejmě navrch před tím druhým, ale zatím není jasné, co je pravda. Lidé se dělí na kočkomily a pejskomily a není tak snadné rozhodnout, které zvíře oplývá větší inteligencí.

Rozhodnou výzkumy odborníků

Kočky jsou mnohdy označované jako chytrá zvířata a je to opravdu tak. Odborníci provedli několik výzkumů, které jasně ukazují na to, že jsou kočky chytřejší než psi. Sice nebyl dostatečný počet zkoumaných koček, ale i tak jsou výsledky jednoznačné. Padesát koček vědci podrobili několika testům. Dali jim dvě misky žrádla a sledovali, jestli si kočky budou pamatovat, ze které misky už žraly.

Mohlo by vás zajímat:  Návrat k pracovní rutině usnadní několik jednoduchých kroků

Kočky podle nich mají epizodickou paměť. Je to schopnost, při které si vybavíte události, které se vám v životě staly a správně je zařadíte také do času a prostoru. Právě tuto schopnost vědci našli u koček. Kočky tak mají určitou formu vědomí, protože si dokážou zapamatovat události, které se již staly.

Kočky si pamatují, kdy přijde čas krmení

Kočky jsou nejen chytré, ale také vynalézavé. Pokud chtějí svou kořist, dokáží přemýšlet nad tím, jaký bude nejrychlejší proces. To samé se děje i u domácích koček, které pravidelně krmíte. Určitě jste zažili, že jste otevřeli ledničku a kočka už se vám lísala kolem nohou. Je to pro ni znamení, že přichází krmení, protože si pamatuje, že v lednici máte schovanou konzervu.

Mohlo by vás zajímat:  Sportovní koníčky pomůžou zapomenout na každodenní stres. Tohle je nejlepších 6 pro každého muže

Kočka tak vím, že už se tak někdy dělo a dokáže si tyto dvě situace spojit. Kočičí mozek obsahuje asi 250 milionů nervových buněk, zatímco u psů je to až 450 milionů. Ukázalo se tak, že ani ten nejchytřejší pes by si nedokázal ulovit obyčejnou myš. Kočka dokáže nad svou kořistí přemýšlet a vymyslet způsoby, jak ji dostat. Milovníci koček tak mohou být potěšeni, jak chytrá stvoření vedle sebe mají.

Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/animals/article/dog-cat-brains-neurons-intelligence-study-spd