Chrápáním trpí až 40 procent lidí. Příčina přitom může být vážnější, než se zdá

Každý má ve svém okolí někoho, kdo pravidelně v noci chrápe. Chrápání je nejen nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří sdílí společné prostory, ale má i zdravotní následky. Máme ale dobrou zprávu pro všechny, již trpí danými potížemi. Jaké jsou příčiny chrápání a jak předcházet tomuto nežádoucímu jevu během spaní?

Příčiny chrápání

Problémy s chrápáním má mnoho lidí v České republice, udává se až 40 % obyvatel. Častěji jím trpí muži než ženy. Mezi hlavní příčiny patří:

  • neprůchodnost nosu,
  • obezita,
  • požití alkoholu před spaním,
  • arteriální hypertenze.

Může se vyskytnout v případech, kdy je snížený svalový tonus jazyka a krku nebo hypertrofie mandlí.

Zdroj obrázku: Freepik

Účinky chrápání

Chrápání je často příznakem spánkové apnoe, která je charakterizována problémy s dýcháním během spánku, kdy dochází k občasným zástavám dechu. Málokdo se snaží vyřešit daný problém. Chrápání způsobuje hypoxii orgánů, kterou následně poznáme během dne. Mezi nejčastější příznaky patří únava, ospalost, podrážděnost, bolesti hlavy a potíže se soustředěním. Nejvíc nebezpečná je hlavně pro řidiče.

Vedle hlasitého, nepříjemného chrápání hrozí závažnější nemoci. Mezi ně patří hypertenze, inzulínová rezistence, chronická obstrukční plicní nemoc, v horších případech mrtvice nebo srdeční infarkt. Chrápání dokonce urychluje proces stárnutí organismu.

Mohlo by vás zajímat:  Některé jídlo dokáže zničit žaludek. Těmto „lahůdkám“ by se měl každý obloukem vyhnout

Jak se zbavit chrápání?

Vědci z Missourské univerzity přišli na to, jak vyřešit tento problém. Použili speciální kyslíkovou masku. Naštěstí jsou i další možnosti, jak se zbavit nepříjemného chrápání. Nejdříve byste měli navštívit svého praktického lékaře. Ten vám vypíše žádanku na příslušná vyšetření, nejčastěji na pneumologickou ambulanci na polysomnografické vyšetření. Poté následují individuální vyšetření.

Co můžete ovlivnit, je změna jídelníčku a více pohybu, které vedou k redukci hmotnosti na zdravou BMI. Samozřejmě je doporučeno omezení pití alkoholu a omezit či přestat s kouřením. Při léčbě pomáhají i přístroje CPAP (speciální masky).

Zdroj: https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-apnea/snoring