Japonské studentky nesmí nosit culíky ani barevné prádlo. Přísná pravidla mají umravňovat studenty

Studenti v Japonsku musí na akademické půdě škol a univerzit dodržovat přísná pravidla oblékání či vzhledu. Pro mnoho evropských a amerických teenagerů je to až nepředstavitelné. Děvčata mají zakázáno mít vlasy svázané do culíku nebo nesmí mít odhalený krk. Jak se na taková pravidla díváte vy?

Historie japonského vzdělávání

V Japonsku platí přísná pravidla na akademické půdě již od pradávna. Zákaz sepnutí vlasů do culíku není tedy žádnou novinkou. Kořeny tohoto pravidla sahají až do 70. let 19. století. Už tehdy vzniklo mnoho pro Evropany zvláštních pravidel, která měla za cíl umravnit studenty. Postupem času se pravidla vyvíjela a v určitých obdobích se buď uvolňovala, či zpřísňovala. Nicméně v dnešní době se názory na ustrnulá pravidla různí.

Zdroj obrázku: Freepik

Zastaralá pravidla

Dnes musí na spoustě japonských škol studenti splňovat následující pravidla: nosit sukně správné délky, nosit pouze bílé spodní prádlo, nemít barvené, kulmované nebo naopak narovnané vlasy. Odpůrci těchto pravidel často mluví o potlačování identity a individuality studentů a považují je za zastaralé. V poslední době je často kritizováno pravidlo zákazu stažených vlasů do culíku, které bylo popsáno v newyorském časopise Vice. Mnoho studentů toto pravidlo považuje za normální a zvyklo si ho dodržovat. Některé školy dokonce zakazují nosit takzvaný bobový střih, který odhaluje zadní část krku. Dle průzkumů z roku 2020 je zákaz culíků platný na každé desáté škole v Japonsku.

Mohlo by vás zajímat:  Výborný lék na kocovinu i vysoký tlak: lák z okurek prospívá zdraví po celý rok

Odpor studentů

Nicméně existují i aktivisté z řad studentů bojující za uvolnění pravidel na japonských školách, a některá pravidla se dokonce již podařilo zmírnit. Například na škole v Mie na západě Japonska studentští aktivisté vybojovali zmírnění pravidel. Došlo tedy ke zrušení předpisů přikazující nosit pouze bílé spodní prádlo a jednotné účesy.

Zdroj: https://nypost.com/2022/03/10/japanese-schools-ban-ponytails-fearing-they-sexually-excite-men/