Každý by se měl občas kreativně vyřádit. Umění snižuje hladinu stresu až o 75 %

Už od první chvíle, kdy začneme jako děti trochu vnímat, tak se v nás probouzí zvědavost a poznáváme svět umění. Začínáme kreslit, zpívat, vyřezávat a další činnosti. I když se uměním nemusíme živit, má blahodárný vliv na naši psychiku. Pozitivní například je, že:

  • Hudba a umění snižuje negativní emoce a může pomoci s rakovinou prsu.
  • Zlepšuje celkové zdraví a nabízí formu rozptýlení.
  • Snižuje hladinu kortizolu.

Výzkum

Byla provedena studie, které se zúčastnilo 39 studentů (33 žen a 6 mužů) ve věku 18–59 let různých etnik. Osm z nich mělo rozsáhlé zkušenosti s uměním, 13 nějaké a zbylých 18 skoro žádné. Jednalo se o hodinové sezení (15 minut papírování a 45 minut umělecká tvorba). Test se skládal ze 3 částí (koláž, modelování z hlíny a fixů). Přítomný arteterapeut Kaimal odebral vzorky slin před a po výzkumu, aby zjistil hladinu stresu.

Mohlo by vás zajímat:  Vlašské ořechy jsou zdravé a předcházejí nemocem. Někteří lidé by je však konzumovat neměli

Ohlasy byly vesměs pozitivní, jedna z testujících prohlásila: „Bylo to velmi uklidňující. Po 5 minutách jsem cítila menší úzkost. Byla jsem méně posedlá věcmi, které jsem neudělala nebo nepotřebovala udělat. Umění mi umožnilo dat věcem perspektivu.“

Zdroj obrázku: Freepik

Výsledky

Hladiny kortizolu v krvi byly po ukončení výzkumu významně nižší, a to až o 75 %! To je doslova dechberoucí výsledek, když si uvědomíme, kolik lidí se bojí, a to nejenom v oblasti umění, a nakonec si uvědomí, že o nic tak stresujícího ve výsledku nejde.

Mohlo by vás zajímat:  Mobilní telefon nepatří mezi ideální vánoční dárky

Podle výsledků se hladiny kortizolu lišily pouze ve věku. Mladší lidé vykazovaly větší snížení hladiny stresu než starší. Kaimal tvrdí, že jde nejspíš o nasbírané zkušenosti, kdy starší se lépe adaptují na stres než ti mladší.

Co se týče doby, tak studie zjistily, že hladina stresu je nejvyšší v ranní době a během dne klesá.

Kaimal plánuje výzkum rozšířit, protože má v plánu zjistit souvislost mezi snížením stresu a kreativním pojetím v terapeutickém prostředí. Dále ho zajímá vliv umění u seniorů a pečovatelů.

Mohlo by vás zajímat:  Jak poznat, že je ryba čerstvá? Při nákupu použijte nos a prozkoumejte žábry!

Ve výsledku nejde o výsledek umění, ale o požitek, který snižuje stres, a zvyšuje tak odolnost člověka vůči němu.

Zdroj: https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/07421656.2016.1166832, https://www.lifehack.org/429885/study-says-art-makes-you-mentally-healthier-even-if-youre-not-good-at-it