Iracionální rozhodnutí dokáže zkomplikovat život. Jednat s rozumem a v klidu se dá naučit

Na trhu se objevují různé knihy na téma iracionální rozhodnutí. Takové rozhodnutí děláme dnes a denně a nemyslíme na to, jaké může mít následky. Mnoho z knih se stalo bestsellery a psychologové jsou některými také nadšení. Knihy odpovídají na řadu otázek, které si můžete na toto téma klást. I nové výzkumy ukazují, jak se proti takovým rozhodnutím bránit a nespadnout do pasti.

Pro vznik takové knihy musí být nápad

Psychologové jsou nadšeni knihami, které mohou mít nápady na to, jak se zbavit iracionálních rozhodnutí, a v takové formě, aby to pobral zdravý rozum. Jsou fascinováni lidmi, kteří dělají věci, které nejsou normální. Někteří se chovají tak, že je druhý nepoznává. I psychologové jsou lidé a jako takoví také dělají iracionální rozhodnutí, kterých mohou později litovat. Je nutné analyzovat, proč taková rozhodnutí děláme a jaký mají vliv na náš život.

Mohlo by vás zajímat:  Každý ji má v koupelně, ale málokdo zná její skutečné využití

Naše instinkty nejsou vždy neomylné. Kniha by měla pomoci lidem, kteří taková rozhodnutí dělají často, ale není jim to úplně po vůli. Nemohou se ovládat a poté litují, že se tak rozhodli. Může je to stát nejen vztah nebo přátelství, ale také dobrou práci nebo skvělé peníze. Instinkt by nás sice měl dovést k cílí, ale občas se v něm můžete splést.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyhýbejte se rozhodnutím, která nejdou vrátit

V případě lidského instinktu je lepší se vyhnout jakýmkoliv ztrátám. Za určitých okolností je ale dobré něco ztratit, aby se člověk nehnal za možnostmi, jak tomu zabránit. Někteří lidé ale ztráty zvládají velmi těžko, proto je velmi těžké se ovládat, a tím pádem se snadno dostanou do problémů, ze kterých pak není cesta ven.

Mohlo by vás zajímat:  Kočky milují hlazení, dotyk kočičí srsti ale působí dobře i na člověka

Příčina lidské iracionality bohužel není známá. Možnou variantou je například lenost. Někdy se o něčem rozmýšlíme až příliš dlouho, a tím pádem nepřijdeme na správné rozhodnutí. Jako lidé jsme nastaveni tak, abychom reagovali na různé situace různými emocemi.

Zdroj: https://www.philosophytalk.org/blog/irrationality-human-decision-making