Většina lidí lže sama sobě. Pravda sice bývá krutá, prospěje ale mnohem víc

Jsme lháři. Ať ti to uvědomujeme, nebo ne, všichni si alespoň jednou za den neřekneme pravdu. Nemusí se hned jednat o velkou lež, kterou chcete něco zamaskovat. Jde hlavně o ty malé, nenápadné lži, kterých se dopouštíme hlavně sami na sobě. Jak k sobě být upřímní a proč lidé sami sebe klamou?

Pro člověka je obtížné čelit kruté realitě

Někdy je pro samotného člověka obtížné rozpoznat, že je mimo, trpí nebo se snaží o zdánlivě neskutečnou věc. Můžeme používat strategie i obranné mechanismy, které nás mohou na první pohled chránit, protože pravda je bolestivá a nikdo z nás nechce trpět. Tato ochrana je ale jen na oko a z dlouhodobého hlediska nám tyto strategie umožní čelit situacím tak, že to pro nás nebude nic dobrého. Ospravedlňujeme špatné rozhodnutí nebo jejich nedostatek, a tím pádem se stále hlouběji noříme do lživého světa.

Zdroj obrázku: Pixabay

Na trhu můžete najít několik knih, které vám poradí, jak k sobě být upřímný. Takové knihy jsou většinou pro ty osoby, které na sebe uplatňují ochranné mechanismy. Přečíst by si je měli také lidé, kteří si myslí, že si život neužívají a je v něm něco špatně. Takoví lidé se bojí velkých změn a drží se zažitého pořádku, který se zdá bezpečný, ale být nemusí.

Mohlo by vás zajímat:  Největší zkouška každého vztahu: narození dítěte je moment, který o všem rozhodne

Nejvíce si lžeme ohledně vztahu nebo zaměstnání

Každý někdy lhal sám sobě. Třeba nechtěl zůstat ve vztahu, který neměl budoucnost, ale stejně nikam neodešel, protože přeci partner má i spoustu jiných a dobrých vlastností, které převažují nad těmi špatnými. Mnoho z nás si lže také, co se týče zaměstnání, protože spousta lidí má pocit, že mají dobrou práci, která je baví, ale pravda je někde jinde. Vyrovnáváme se s novými životními situacemi velmi složitě a malé lži nám pomáhají překonávat překážky.

Obranné mechanismy ale nejsou zdravé pro nikoho. Je to jen pro naše pohodlí, abychom si omluvili naše chování, které se vymyká normálu. Nejedná se tedy o pohodlí, ale o strach z toho, co by se stalo, kdyby pravda vyšla najevo. Strach z neznáma je mnohem silnější než chtít znát pravdu. Chtít změnu je náročný proces, který vyžaduje nejen úsilí, ale také pevnou vůli.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/magazine-24077633