Inflace ukrajuje domácí rozpočet stále víc. Ušetřit jde na potravinách, jednoduché tipy může zavést každý

Jak ušetřit na nákupech? Je to možné i v době inflace. Rostoucí ceny nás nutí začít šetřit a častěji zvažovat své volby, co si z obchodu odneseme domů. Produkty, které jsme dosud považovali za nezbytné, necháváme v obchodech. Úspory se nejčastěji týkají oblečení, alkoholu a sladkostí. Jak lépe plánovat své výdaje a šetřit i v době inflace?

Vše si pečlivě naplánujte

Nejprve zkontrolujte, jaké procento z celkového rozpočtu utratíte za potraviny. Je to sice nutný výdaj, ale i zde se dá ušetřit. Často totiž nakoupíme příliš mnoho jídla, které později vyhazujeme. Nakupovat choďte s plným žaludkem, díky tomu v košíku skončí méně položek. Vždy s sebou vezměte seznam a kupujte jen to, co je na něm.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře nastavený radiátor ušetří za vytápění a předejde nepříjemným komplikacím

Snažte se naplánovat jídelníček na celý týden a nakupujte jen potraviny, které potřebujete k jeho přípravě. Omezte kupování hotových jídel a jednou za měsíc zkontrolujte lednici a vše, co se v ní nachází. Nakupovat pak můžete jen jednou týdně. Nenakupujte ve spěchu, vyhraďte si dostatek času. Kontrolujte data spotřeby a skladujte potraviny podle pokynů.

Zdroj obrázku: Freepik

Akce nejsou vždy výhodné

Snažte se vyhnout nástrahám v podobě akcí a výprodejů, které nás nutí nakupovat víc, než je potřeba. Někdy dokonce ani nejsou výhodné. Využívejte akční kupony a věrnostní slevy. S šetřením vám mohou pomoci i některé aplikace na mobilní telefony. Koneckonců mobilní telefon nosíme s sebou i na nákupy.

Mohlo by vás zajímat:  Finty na benzinových pumpách můžou řidiče připravit o finance. Obrana je být o kousek napřed

Téměř třetina jídla vyprodukovaného celosvětově se vyhodí a vyplýtvá. Z toho téměř polovina projde domácnostmi. Proto se na některých místech začala formovat místa, kde se shromažďují zbylé potraviny a potraviny s prošlým datem spotřeby, a kdokoliv si je odsud může odnést. Tento systém podporuje chudé a potřebné osoby a bezdomovce. Většinou se na těchto místech nacházejí lednice a boxy, kam se umisťují nechlazené potraviny. Někde můžete nechat i oblečení či spotřebiče.

Zdroj: https://www.cnbc.com/select/how-to-save-on-groceries/