S elektromobilem jsou spojeny provozní náklady, které je vhodné před koupí vozu zvážit

Vlastnictví elektromobilu se může zdát jako ekologický a finančně výhodný krok, ale při koupi vozidla si mnozí řidiči neuvědomují, že tím náklady nekončí. Kromě pořizovací ceny elektromobilu a baterie musí majitelé také investovat do nabíjecí infrastruktury a dalších doplňků. Tyto náklady mohou být pro mnohé nečekané a mohou způsobit větší finanční zatížení, než se původně očekávalo.

Nabíjení doma

Mnoho lidí se při koupi elektromobilu zaměřuje především na jeho pořizovací cenu a dojezd na jedno nabití. Avšak jak již bylo zmíněno, k samotnému nabíjení elektromobilu je třeba investovat do dalšího vybavení. Navíc náklady na elektřinu pro nabíjení mohou být výrazně vyšší než náklady u klasického spalovacího motoru. Je tedy nutné počítat s tím, že náklady na provoz elektromobilu budou vyšší než u konvenčního vozidla.

Mohlo by vás zajímat:  Riziko požáru při nabíjení elektromobilu je spojeno s nevhodným vybavením

Kromě toho pokud nebudete mít v okolí dostatek veřejných nabíjecích stanic, bude pro vás nezbytné vybavit si vlastní nabíjecí stanici, což může být další nemalá investice. V neposlední řadě je třeba také myslet na pravidelnou údržbu baterie, která může být rovněž nákladná. Před koupí elektromobilu je tedy nutné pečlivě zvážit všechny související náklady, aby vás nákup elektromobilu v konečném důsledku nestál více, než jste plánovali.

Zdroj obrázku: Freepik

Využití veřejné nabíječky

Pro plné využití potenciálu elektromobilu je nutné být schopen dobíjet baterii na různých místech, kdykoliv to bude třeba. K tomu je zapotřebí mít k dispozici nejen vlastní nabíjecí stanici pro domácí použití, ale také možnost rychlého nabíjení na veřejných nabíjecích stanicích. Na těchto stanicích se vyskytují různé typy konektorů a kabelů, a tak je důležité mít při sobě vlastní kabel s patřičným konektorem, aby bylo možné baterii nabít.

Mohlo by vás zajímat:  Rozmrazit zámek u auta lze i bez speciálního prostředku. Geniální trik vyjde na pár korun

Je tedy nutné počítat s dalšími náklady na kabely a konektory, které jsou potřebné pro rychlé nabíjení mimo domov. Kromě toho je třeba počítat také s poplatky za nabíjení na veřejných stanicích, které se mohou lišit v závislosti na provozovateli a rychlosti nabíjení. Pokud si tedy plánujete koupit elektromobil, nezapomeňte zahrnout do rozpočtu i tyto dodatečné náklady, abyste mohli využít jeho plný potenciál a být nezávislí na dobíjecích stanicích kdekoliv a kdykoliv.

Zdroj: https://www.evexpert.eu/eshop1/knowledge-center/cost-of-operating-and-maintaining-electrocar-ev