Spaní v ponožkách není atraktivní, může ale zachránit noc. Dobré je myslet na několik pravidel

Spát v ponožkách? Pro někoho běžný jev, protože trpí sám nebo někdo z jeho okolí na studené nohy. Pro jiného se jedná o zcela nevídanou věc, pro kterou nemá pochopení, protože se jeví ponožky jako neatraktivní. Jenže nehledě na kritiku, někteří lidé si prostě vzít ponožky na spaní musí, protože je jim zima a hůře se jim bez nich spí. Co říkají na ponožky během spaní odborníci? Jsou pro, nebo proti?

Důvody pro studené nohy

Proč je jednomu v místnosti teplo a druhému zima? Lidem trpícím na potíže s krevním oběhem nebo na nízký tlak bývá často chladno i v teplém interiéru. Studené nohy jsou též příznakem chudokrevnosti nebo se objevují při problémech se štítnou žlázou. V každém případě se doporučuje návštěva lékaře, který určí závažnost potíží, při hypotenzi neboli nízkém krevním tlaku totiž hrozí kromě studených nohou i malátnost nebo zranění vlivem nebezpečných pádů. Nohy je pak nutné chránit správně zvolenými ponožkami, které odpovídají počasí a teplotám.

Mohlo by vás zajímat:  Strach z čísla, koček nebo klaunů. Některé fobie zní směšně, přitom komplikují život
Zdroj obrázku: Freepik

Výhody spaní v ponožkách

Co dělat, když nepomáhá stimulace chodidel před spaním nebo zvýšení krevního tlaku pomocí procházky nebo jízdy na rotopedu? Ponožky na spaní jsou rozhodně správnou volbou, protože podle odborníků může chlad narušit rytmus biologických hodin, nadto vede k častějším návštěvám toalety v průběhu odpočinku. Narušený spánek spolu se ztrátou energie, která je potřebná pro zahřátí, vedou k tomu, se tělo nestačí během noci regenerovat a hrozí únava.

Nevýhody nošení ponožek na spaní

Pro někoho může být nevýhodou estetická stránka a samotný fakt, že jsou ponožky na noc potřeba. Oproti tomu lékaři za nevýhodu považují špatně zvolené ponožky, protože vybrané kusy nesmí těsně přiléhat k chodidlům a mít pevný lem, mohlo by dojít ke stlačení žil. Ponožky se nadto musí měnit velmi často, aby nedošlo k rozvinutí plísní a mykózy nohou a nehtů. Materiál musí být maximálně prodyšný, ideální je stoprocentní bavlna, aby se zabránilo přílišnému pocení nohou.

Zdroj: https://thesleepdoctor.com/sleep-hygiene/sleeping-with-socks-on/