Horská expedice je výzva, na kterou je nutné se pořádně připravit

Expedice do hor nejsou nic jednoduchého, zvlášť pokud jste začátečník a nejste si vůbec jistí, jestli to celé zvládnete. Výlet do hor, to není jen sbalit si pořádné boty a oblečení, musíte se pečlivě připravit hlavně na rozmary počasí. Na co dalšího si dát při expedici do hor pozor?

Ještě než vyrazíte, dbejte na fyzičku

Výstup na hory není jednoduchý, proto je nutné mít určitou kondici, abyste nebyli překvapeni náročným terénem, který se může objevit. Túry do hor, to není jen procházka lesem nebo národními parky, ale možná se budete muset dostat přes potok nebo jiné překážky, se kterými možná nebudete počítat. Je potřeba se připravit opravdu důkladně a myslet i na situace, které možná nepřijdou. Ještě před výstupem je vhodné začít s tréninkem, pokud jste už pravidelně nesportovali.

Předejdete tím zranění a dalším komplikacím. Vybrat si můžete mezi množstvím horských stezek. Budou rozdělené podle dovedností a můžete si tak vybrat podle sebe, na co se cítíte. Při výběru trasy koukejte nejen na nadmořskou výšku, ale také na čas, který bude k výstupu potřeba. Rezervujte si dostatek času, protože nikdy nevíte, co se může přihodit a kolik času vám může sebrat například to, že se budete muset převléknout.

Mohlo by vás zajímat:  Nekoukat po ostatních, ale opravdu plavat. Jenom tak lze prospět fyzičce a překvapivě i psychice
Zdroj obrázku: Freepik

Naučte se turistické značky, které pomohou v případě ztracení

Turistické značky souvisí s koupí mapy, která se bude rozhodně hodit. Nespoléhejte jen na telefon, protože ten se může rychle vybít nebo nemusí být v horách dostatečně silný signál. Kupte si papírovou mapu, kterou si budete moci kdykoliv otevřít a podívat se, kde se zrovna nacházíte. Připravte si různé oblečení, hlavně několik teplých vrstev, abyste si zajistili teplo po celou dobu výstupu.

V některých případech je opatrnost namístě. Je vhodné mít plně nabitý telefon, do kterého si stáhněte aplikace, které vám pomohou v případě ztracení. Dobré je také nechodit do hor sám, ale minimálně ve dvou. Pokud se ztratíte, bude pak snazší vás najít.

Zdroj: https://www.flypgs.com/en/extreme-sports/mountaineering