Dodržování zdravého jídelníčku je někdy úplně k ničemu. Některé rady tělu jenom uškodí

Každý může být sám sobě výživovým poradcem, jelikož dnes máme daleko více přístupné informace. Spousta informací je obsažena v literatuře nebo na internetu. Od různých receptů, diet až po to, co je zdravé a co naopak není. Dokonce jsou dostupné ke stažení i aplikace, které vše výše zmíněné shrnují dohromady. Jenomže informací je mnoho, že se v nich člověk ztrácí a neví, co je a není pravda. Pojďme se podívat, které z nich jsou mylné.

Potraviny

První je kombinace rajčat a okurek. Mnoho z nás se mylně domnívá, že když sníme velké množství těchto potravin, máme splněno, ale zdání klame. Opak je totiž pravdou, protože pravidelné konzumování většího množství této kombinace spíše škodí. Čerstvá okurka obsahuje enzym askorbinázu, který oxiduje vitamín C. Pokud nekonzumujete danou kombinaci pravidelně, tak vám nic nehrozí.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravá strava je základní prevencí před rakovinou. Dietoložka radí, čemu se vyhnout

K dalším potravinám patří maso, které je velmi dobrým zdrojem bílkovin. Převažuje i železo, které v této formě tělo lépe vstřebá. To ovšem neznamená, že by vegani společně s vegetariány byli ochuzeni o esenciální aminokyseliny (živiny z bílkovin). Důležité je získat co nejvíce prospěšných látek z jiných druhů potravin.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležité je vyvarovat se, nebo alespoň snížit přísun potravin, které obsahují sladidlo E951 (Aspartam). Může způsobit rakovinu, ale to byste museli konzumovat pravidelně větší množství, než je doporučeno (40 mg/kg tělesné hmotnosti denně).

Mohlo by vás zajímat:  Nejnovější studie slibují výrazný posun v léčbě koronaviru. Kombinace léků přináší novou naději

Hydratace a doba jídla

Jde o velice zavádějící téma, jelikož pokud pijeme alkohol, kávu nebo nějaké drinky, máme dojem, že jsme dostatečně hydratovaní, ale opak je pravdou. K rehydrataci buněk musí být tekutina zásaditá, a ne silně kyselá, proto na každý šálek kávy připadá:

  • sklenice vody,
  • čerstvě vymačkaná šťáva,
  • ovocný či zelený čaj.

Vhodná doba k jídlu? Nesmysl, dodržování nějakých vzorců nemá moc smysl, stačí nejíst 2–3 hodiny před uložením se k spánku.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/8235319/debunking-diet-myths, https://cs.wikipedia.org/wiki/Aspartam, https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003950, https://cs.wikipedia.org/wiki/Rehydrata%C4%8Dn%C3%AD_roztok, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_askorbov%C3%A1