Páníčci svým mazlíčkům rádi dopřávají. Některé dobroty ale mohou psa i zabít

Majitelé domácích mazlíčků se s nimi často dělí o své jídlo. Kdo by také odolal roztomilým psím očím, že? Nicméně mnoho potravin, které jsou pro lidi neškodné, či dokonce zdravé, mohou psovi ublížit. Některé potraviny psům škodí více a jiné o něco méně. Samozřejmě vždy záleží na množství, které mazlíčkovi dáme. Víte, čím psy můžete krmit?

Slané a kořeněné jídlo

Obecně by se psům neměla dávat kořeněná a slaná jídla, která psovi můžou silně podráždit žaludek a střeva. Zvýšený dlouhodobý příjem kuchyňské soli u psů nevyhnutelně vede k hypertenzi (vysokému krevnímu tlaku) a může vést i k dalším problémům kardiovaskulární soustavy a k onemocnění, nebo dokonce selhání ledvin.

Mohlo by vás zajímat:  Obří brouci dokážou sníst celou želvu. I tito fascinující tvorové však mohou brzy vyhynout

V jídelníčku mazlíčků se nesmí objevit česnek a zelenina ze stejné čeledi, jako je cibule, pórek a pažitka. Obsahují pro psy toxický allicin, tedy sloučeninu síry. Pro člověka je tato sloučenina bakteriocidní, nicméně u psů může způsobit vážnou anémii.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak je to se sladkostmi a ovocem?

Sladkosti mají neblahý vliv i na lidské tělo, a pro psy jsou přímo nevhodné. Hlavně všechny sladkosti obsahující kakao. Čokolády, tyčinky, sušenky jsou smrtelnou hrozbou pro naše mazlíčky. Obsahují totiž theobromin, který má stimulační účinky na člověka, ale metabolismus psů si s ním neví rady a je pro něho toxický. Theobromin mazlíčkům poškozuje nervový a oběhový systém, což může vést až ke smrti.

Mohlo by vás zajímat:  Káva prodlužuje život. Přehnané pití ale dokáže s člověkem nepříjemně zamávat

Někteří psi ovoce milují, jiní mu moc nepřišli na chuť. Většina ovoce je pro zvířata prospěšná a dodává jim solidní dávku vitamínů a minerálů. I tak byste měli být na pozoru a psa nekrmit hroznovým vínem a rozinkami, které jsou pro psy těžko stravitelné a mohou jim zadělat na zdravotní problémy.

Psí pochoutka – kosti

Jelikož psi jsou často zobrazování s kostí v ústech a existuje mnoho hraček ve tvaru kosti, mnoho majitelů si myslí, že kosti jsou pro psa neškodné. U hovězích a vepřových kostí tomu tak opravdu je a psi je milují. Nicméně psovi je zakázáno servírovat drůbeží kosti. Ptáci mají duté kosti, a když je pes rozkousne, roztříští se na malé jehly. Ty se pak mohou snadno zapíchnout do střeva a způsobit obrovské problémy, které lze vyřešit pouze operativním zákrokem. Takové operace mazlíčků jsou také velmi nákladné.

Zdroj: https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/human-foods-dogs-can-and-cant-eat/