Při bílém povlaku na jazyku se vyplatí zpozornět. Změna barvy může značit vážnou nemoc

I přes pravidelné čištění zubů a používání ústní vody se na povrchu jazyka může objevit bílý povlak. Tělo tím reaguje na chyby v hygieně a stravování. Povlak mohou způsobovat špatné návyky, užívání antibiotik nebo se může jednat o příznak nemoci. V žádném případě by se bílý povlak jazyka neměl ignorovat a měl by se co nejdříve řešit.

Proč se na jazyku bílý povlak tvoří?

Zdravý jazyk člověka je pokrytý vlhkou sliznicí a má zdravou růžovou barvu. V případě, že se na povrchu jazyka začnou tvořit bílé sraženiny a v ústech je cítit hořká pachuť, měl by každý člověk zpozornět. Může se jednat o příznak závažnějšího onemocnění, jako je cukrovka, anémie, žloutenka, onemocnění jater a další. Pokud bílý povlak na jazyku přetrvává delší dobu, měl by být problém konzultován s lékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Při bolestech hlavy není nutné hned sahat po lécích. Úlevu přinesou jednoduché triky
Zdroj obrázku: Freepik

Běžnější důvody tvorby bílého povlaku

Mnohem častěji je však bílý jazyk spojován s mnohem triviálnějšími důvody. V případě, že užíváte antibiotika, může být bílý povlak jazyka pouze nepříjemným vedlejším účinkem. Další důvody mohou být nesprávná životospráva, mezi které patří například kouření, vysoká konzumace kávy, silného čaje nebo alkoholu. V takovém případě je vhodné zvážit změnu stravovacích návyků nebo využít léčebnou sílu bylin.

V boji proti povlaku použijte bylinky

Do jídelníčku zkuste zařadit kyselé ovoce, které do jisté míry pomáhá čistit ústní dutinu. Pro zvýšení účinku využijte přírodní sílu bylin. Šalvěj a oregano je pro vyplachování úst ideální. Připravte si odvar z těchto bylin, nechte zchladnout a používejte jej k vyplachování úst alespoň dvakrát denně. První výsledky uvidíte po dvou dnech. Již méně oblíbeným, zato vysoce efektivním prostředkem pro odstranění bílého plaku je česnek, který je považován za nejsilnější přírodní antibiotikum. Žvýkejte čerstvý stroužek česneku jednou denně a vaše ústní dutina bude dokonale zdravá.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17654-white-tongue