Čajovníkový olej patří mezi nejcennější druhy vůbec. Doma pomůže vyřešit zapeklitý problém

Čajovníkový olej je v Evropě znám již od osmnáctého století. Přišel k nám z Austrálie díky anglickému mořeplavci Jamesi Cookovi. Jeho spolucestovatel a přítel botanik Joseph Banks si všiml jeho léčivých vlastností a použil ho i na pomoc námořníkům s kožními problémy. Čajovníkový olej však toho dokáže mnohem víc.

Skvělý bojovník proti plísním

Plíseň je nebezpečná pro naše zdraví a také stav budovy, ve které žijeme. Jakmile si všimneme jejího výskytu na stěně, stropě nebo ve skříni, měli bychom okamžitě reagovat. Čajovníkový olej v boji proti plísním lze použít ve třech variantách. První je vytvoření směsi čajovníkového oleje s vodou v poměru 1 : 50 (na litr vody asi 20 ml oleje). Pokud se olej nechce s vodou smíchat, můžeme mu pomoci přidáním lžíce tekutého mýdla – to rozbije vazby v oleji, ale nezničí jeho vlastnosti. Nalijte roztok do láhve s rozprašovačem a aplikujte na malá místa pokrytá plísní.

Mohlo by vás zajímat:  Na komáry lze vyzrát repelentem, sítí i příjemnou vůní. A doma od nich bude klid

Větší výskyt plísně by měl být ošetřen čajovníkovým olejem v čisté formě. Postřik plísně by se měl opakovat 3–4krát během týdne, abychom plíseň zcela odstranili. Pokud se tato metoda ukáže jako neúčinná, zkuste použít směs oleje, vody a vysokoprocentního alkoholu. K jedné polévkové lžíci vody přidejte 2 polévkové lžíce alkoholu a 30–40 kapek čajovníkového oleje. Roztok přelijte do láhve s rozprašovačem a plíseň dostatečně postříkejte.

Zdroj obrázku: Freepik

Zasloužená sláva

Čajovníkový olej si jistě zaslouží slávu. Má všestranný účinek a zároveň je bezpečný pro lidi. Může se používat externě i perorálně. Jedná se pravděpodobně o nejúčinnější a nejcennější rostlinný olej. Může se použít k urychlení hojení ran, čištění pórů, a dokonce i k léčbě herpetu. Má antibakteriální, protizánětlivé a antivirové vlastnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Malé odporné můry se drží na nejšpinavějším místě v bytě. Zabraňte jejich invazi nekompromisní metodou

Využití je opravdu široké. Lze jím úspěšně odstranit plíseň na nohou a nehtech, inhibovat bolest v krku, a dokonce i kašel. Používá se v různých formách jako roztok s horkou vodou, k inhalaci, jako emulze v kombinaci s kokosovým olejem pro mytí obličeje nebo aplikovaný přímo na gáze na rány nebo plísňové léze.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-tea-tree-oil/art-20364246, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9055360/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Tea_tree_oil, https://www.mouldinhomes.com/removing-mould-with-tea-tree-oil/