Detoxikace nastartuje játra a pročistí organismus. Vyzkoušejte tři netradiční koktejly

Játra mají v lidském těle nenahraditelnou roli, starají se o metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin. V játrech se také ukládá glykogen, železo nebo některé vitamíny, které se v případě potřeby uvolňují do celého těla. V neposlední řadě také filtrují krev a zachycují toxiny.

Jak játra fungují a proč je detoxikovat?

Játra mají v těle klíčovou roli. Zajišťují nezbytnou látkovou výměnu, ukládají glykogen, který je zdrojem energie, a fungují tedy jako „tělesná baterie“. Velmi důležitá je funkce filtrace krve od toxinů, které se v játrech hromadí. Zdravé tělo se samo toxinů v játrech pomalu zbavuje. Pokud játra nepracují správným způsobem, toxiny se hromadí v tkáních, což zvyšuje riziko onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Splašené hormony mohou znamenat i vzácnou Cushingovu chorobu. Typické příznaky usnadní diagnózu

Detoxikaci jater můžeme podpořit tím, že přestaneme jíst rychlé občerstvení, pít alkohol a kouřit cigarety. Pití ovocných a zeleninových smoothie má také nezanedbatelný vliv na funkci jater. Zavedením a dodržováním dobrých návyků pomůžete nejen játrům, ale celému vašemu tělu a mysli. Níže přikládáme několik skvělých a jednoduchých receptů na detoxikační koktejly.

Řapíkatý celer, citron a petržel

Někomu tato kombinace zeleniny nemusí připadat přitažlivá, opak je ale pravdou. Tento koktejl dobře chutná a hlavně je při detoxikaci jater velmi účinný.

Na přípravu tohoto smoothie si připravíme petrželovou nať, citrónovou šťávu z jednoho citronu, tři řapíkaté celery a vodu. Celer a petrželovou nať důkladně omyjeme a rozmixujeme. Následně přidáme citrónovou šťávu, vodu a dále mixujeme přibližně 2 minuty. Pijte tento koktejl 1× denně po dobu tří týdnů a sami uvidíte rozdíl.

Mohlo by vás zajímat:  Pstruh zachutná i těm, kteří rybám neholdují. Překvapí jemnou chutí i snadnou přípravou

Hroznovo-citronové smoothie

Koktejl z hroznů a citronu obsahuje velké množství antioxidantů, které v našem těle bojují proti stárnutí. Navíc má močopudné vlastnosti a spolu s játry pomáhá čistit i ledviny.

Zdroj obrázku: Freepik

Nápoj připravujeme z cca 1/2 sklenice hroznů, šťávy z jednoho citronu a vody. Hrozny před použitím dostatečně umyjeme, vložíme do mixéru a spolu s citronovou šťávou a vodou mixujeme do hladka. Nejlepší je servírovat tento nápoj ráno spolu se snídaní po dobu dvou týdnů.

Brusinky, citron, červená řepa

Posledním tipem je detoxikační koktejl z červené řepy, citronu, brusinek a vody. Toto smoothie obsahuje hromadu antioxidantů, močopudných látek a pomáhá léčit záněty močových cest.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci varují před skrytou hrozbou závislosti na nikotinu. Deprese a schizofrenie mohou propuknout kdykoli

Do mixéru vložíme přibližně půl sklenice brusinek, jednu menší oloupanou červenou řepu a šťávu z jednoho citronu. K tomu všemu přidáme trochu vody a mixujeme. Jelikož se jedná o velmi účinný detoxikační koktejl, doporučujeme pít jeden koktejl denně během snídaně po dobu maximálně jednoho týdne.

Zdroj: https://www.goodto.com/wellbeing/detox-liver-seven-days-504120