Cukrovkou trpí každý desátý člověk. Přesto je stále obestřena řadou mýtů

V České republice trpí až milion lidí cukrovkou. Tato nepřenosná choroba je chronickou, za kterou si můžeme i sami. V článku si posvítíme na informace, na které si dávat pozor.

Konzumace sladkostí a ovoce způsobuje cukrovku

Říká se, že láska ke sladkému může způsobit cukrovku, ale co je na tom pravdy nebo jak to ve skutečnosti je? Cukrovka souvisí s abnormální metabolickou přeměnou sacharidů v lidském těle. Slinivka břišní produkuje tělu nezbytný inzulín. Pokud není v těle dostatek inzulínu, nastává problém. Vše záleží na životosprávě. Dietní chyby a dietyvysokým obsahem jednoduchých cukrů a vysoce zpracovaných potravin, nedostatek fyzické aktivity, nadváha, mnoho alkoholu a cigaret a v neposlední řadě genetická výbava. Proto je nezbytné chodit na krevní testy a stanovení diagnózy.

Ovoce patří k velice oblíbeným potravinám s velkým obsahem vitamínů, ale i fruktózy. Někteří jej ale mylně vyškrtnou úplně. Ano, mezi potraviny s vysokým obsahem fruktózy patří banány, mandarinky, hrušky, hroznové víno, švestky a černý rybíz. Pozor byste si měli dat na sušené a kandované ovoce (rozinky a datle). Mezi bezpečnější ovoce lze zařadit vodní meloun, grapefruity, jahody, maliny, pomeranče, pomelo a angrešt. Je ovšem potřeba myslet na hranici, kterou byste neměli přesáhnout, jíst je v první polovině dne a hlavně vše prokonzultovat s lékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Opar je nutné léčit od prvních příznaků. Účinné prostředky přitom najde každý doma
Zdroj obrázku: Freepik

Cukrovka se mě netýká

Ačkoliv genetika hodně souvisí s cukrovkou, diabetes II. typu je diagnostikovaný častěji a jde o autoimunitní reakci na věk, životní styl, nedostatek živin, kardiovaskulární choroby nebo nadváhu.

Jak již bylo zmíněno, náchylnější jsou především obézní lidé, ale nemusí to být pravidlo. Cukrovku mohou dostat i lidé s normální či štíhlejší postavou. Mohou za to vedlejší účinky při požívání steroidů (například při léčbě astmatu).

Cukrovku lze vyléčit

Pro léčbu cukrovky je potřeba pravidelná konzultace a odborná péče. Nelze opomenout ani kardiologa, diabetologa a internistu. Poruchy cukrovky totiž zasahují celé tělo. Úplná péče o kardiovaskulární systém by měla být hlavní prioritou.

Vyléčit cukrovku nelze. Kdo tvrdí opak, nemá přesné informace. Lze ji pouze potlačit a zmírnit, a to změnou každodenních návyků:

  • pravidelnou návštěvou lékaře,
  • následováním doporučení,
  • pravidelným vyšetřením (hlavně pro neustálou kontrolu glykémie).
Mohlo by vás zajímat:  Ty nejlepší superpotraviny stojí pár korun. Dodají vitamíny, posílí paměť a pečují o zrak

Všechny tyto kroky povedou k normálnímu fungování a ovlivní délku života i jeho kvalitu.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/special-topic/diabetes-myths-and-facts