Aloe vera nechybí v kosmetice ani doplňcích stravy. O jejích toxických vlastnostech ví přitom málokdo

Je zázračným lékem při poranění pokožky nebo kožních oděrkách, je výtečným přídavkem do krémů na hydrataci pokožky. Aloe vera se používá v dermatologii pro své úžasné regenerační schopnosti, ale je složkou též potravinových doplňků. Nejčastěji se prodávají různé šťávy s přídavkem aloe vera nebo tablety pro zvýšení imunity, pro zlepšení metabolismu nebo pro harmonizaci střevní peristaltiky. Jistě překvapí, že rozhodnutím úřadů po celém světě dochází k zakázání používání této látky v doplňcích stravy. Co je pravdy na toxicitě aloe vera?

Zdravotní benefity aloe vera

O účinnosti aloe vera se ví už více než 6000 let, výtažky této rostliny se používaly už ve starověkém Egyptě. O léčivých účincích existují záznamy ve Spojených státech z 19. století. Od té doby se používání aloe vera rozšířilo do celého světa a dále získává na velké popularitě. Nejoblíbenější jsou prostředky s aloe vera na postiženou, zánětlivou pokožku, na oděrky, na pohmožděniny nebo na řezné rány. Používají se též při bodnutí hmyzem nebo při atopických projevech. Aloe vera vyniká antibakteriálními a antipruritickými účinky, výtečně hydratuje pokožku a je populární pro anti-aging vlastnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Klíček od auta disponuje funkcí, která pomůže ochladit interiér vozu na dálku
Zdroj obrázku: Freepik

Aloe vera jako přírodní projímadlo

V posledních letech se používá aloe vera nejen v dermatologii, ale bývá též součástí potravinových doplňků a užívá se vnitřně. Působí jako silné přírodní projímadlo, harmonizuje trávení a pomáhá zhubnout. V souvislosti s potravinovými doplňky se však účinná látka aloe vera dostala na seznam zakázaných látek, protože může působit rakovinotvorně. Toxické jsou též deriváty hydroxyantracenu, které aloe vera obsahuje. Zatímco v čistých gelech dochází při zpracování k odstranění nebezpečných látek, v přípravcích vhodných k vnitřním užívání jsou přítomné.

Mohlo by vás zajímat:  Skákání do vody nebo potápění do hloubky je důležité provádět bezpečně

Na seznamu nebezpečných látek

Používání rostlinných výtažků s obsahem derivátů hydroxyantracenu upravuje evropská legislativa, konkrétně nařízení Evropské komise, které zakazuje přítomnost této látky v doplňcích stravy, protože hrozí poškození DNA, takzvaná genotoxicita, a poškození kůže vlivem slunečních paprsků zvané fototoxicita. Tím však výčet vedlejších účinků nekončí, aloe není vhodná ani pro alergiky nebo pro citlivé jedince na česnek či cibuli, k tomu způsobuje potíže pacientům, kteří užívají léky snižující hladinu krevního cukru.

Zdroj: https://www.utep.edu/herbal-safety/herbal-facts/herbal%20facts%20sheet/aloe.html