K přehřátí organismu během léta může dojít velmi rychle

Letní teploty mohou končit neštěstím. Například se může stát, že necháte dítě zavřené v rozpáleném autě nebo to přeženete s pobytem na sluníčku. Co se děje s tělem, pokud se organismus přehřeje?

Přehřátí těla neboli hypertermie vzniká v důsledku dlouhodobého působení vysoké teploty. Následkem dojde k narušení termoregulačních procesů organismu, člověk se přestává potit, aby se tělo ochladilo, a uvolňuje čím dál tím méně tepla ven. Zejména děti a senioři by měli být na pozoru, jelikož jejich schopnost termoregulace není na takové úrovni jako u dospělého jedince.

Příčiny a příznaky

Přehřátí vzniká nejčastěji působením příliš dlouhého pobytu na slunci nebo ve vytopené místnosti. Někdy se může stát i při dlouhém pobytu v horké koupeli nebo saunách s vysokou vlhkostí. Hypertermie může být důsledkem hypertyreózy, cukrovky, srdečních chorob. Obzvláště pozor by si měli dát konzumenti alkoholu. Pitím alkoholu dochází k větší dehydrataci organismu.

Mohlo by vás zajímat:  Bronchitida není v zimě nic výjimečného. Pozor na oblíbený způsob léčby, nemoc může ještě zhoršit

Příznaky jsou různé, mezi ty zásadní patří hlavně:

  • slabost a bolesti hlavy,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • poruchy vidění a vědomí.
Zdroj obrázku: Freepik

Přehřátí v autě

Ve Spojených státech provedli vědci z Arizonské univerzity výzkum, za jak dlouho může mít dvouleté dítě vážný problém v uzavřeném autě vystaveném na slunci, až zemře. Teplota v autě se dostala po hodině na 46 °C, nejvyšší zaznamenaná teplota byla 52 °C, ale palubní deska měla dokonce 80 °C. Zhruba po 30 minutách se u dítěte objevila zvýšená teplota kolem 38 °C. Po hodině tato teplota byla dokonce na hodnotě 40 °C. Tato teplota už stačí, aby došlo k úpalu nebo poškození mozku či ledvin.

Mohlo by vás zajímat:  Nízká produkce krevních destiček může ohrozit na životě. Riziko sníží doplnění zásadních vitaminů

Při vysokých teplotách se tělo začne potit a dítě se dehydratuje. Náhlá ztráta tekutin je spojená se zvýšenou srdeční frekvencí a zhoršeným dýcháním. Po hodině se dostaví i zvracení a silná dušnost, po dvou hodinách dochází k poškození nervů, objevují se bolesti těla, silné závratě a následuje bezvědomí. Uzavření v autě či místnosti vyvolává paniku a strach, které urychlují vyčerpání organismu.

Jak pomoci?

První krok je poskytnutí stínu, rozhodně ne chladné místo. Dalším je dodání studené neperlivé vody, můžete zkusit i studené obklady, ale jen na hlavu a krk. Rozhodně neledujte, hrozí teplotní šok. V případě vážného stavu nebo bezvědomí vyhledejte odbornou pomoc.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22111-hyperthermia, https://www.medicalnewstoday.com/articles/320226, https://eu.azcentral.com/story/news/local/arizona/2018/06/20/arizona-state-university-studies-hot-car-temps-kids-heatstroke/673888002/, https://pressbooks-dev.oer.hawaii.edu/biology/chapter/the-laws-of-thermodynamics/, https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/hyperthermia