Zimní měsíce jsou pro orchideje náročné. Škodí jim přetopený byt i mrazivý průvan

Zdobí parapety oken a jsou pýchou všech pěstitelů. Orchideje patří jednoznačně mezi nejoblíbenější rostliny, které potěší ženy každého věku, partnerku a kolegyně. Jsou dokonalým univerzálním dárkem, navíc jsou k mání v každém obchodě, v hypermarketu, v hobbymarketu i v zahradnickém centru, přesto mnohdy končí v bioodpadu nebo v koši. Chybí jim totiž patřičná péče a chřadnou. Jak pečovat o orchideje a proč se musí v dosahu orchidejí dbát na zavřená okna?

Celoročně krásné s patřičnou péčí

Nelze si nevšimnout, že orchideje kvetou v obchodech po celý rok. Krásnou dekorací mohou být celoročně též v domácnosti, jen se rostlinám musí zajistit patřičná péče. Orchideje nejsou náročné na pěstování, přesto mají vrtochy, kvůli kterým mohou rychle uhynout. Nejhorší období nastává při spuštění topné sezóny. Radiátory sálající naplno spolu s extrémně suchým vzduchem a umístěním v blízkosti okna, které bývá často otevřené, jsou pro orchidej smrtelná kombinace.

Mohlo by vás zajímat:  Zátku od oleje už nikdy nevyhodíte. Geniální trik předejde při vaření pohromě
Zdroj obrázku: Freepik

Suchý a horký vzduch škodí

Většina interiérových rostlin v zimě v bytech a v domech trpí, protože nesnesou příliš teplý a současně suchý vzduch. Citlivé orchideje v takovém prostředí chřadnou, důležité je dopřát jim zvlhčení v podobě vodních roštů. Květináče se mohou umístit též na kamínkový podklad, který je zalitý vodou. Namístě je zvlhčovat vzduch pomocí keramických nádob naplněných vodou, které se zavěšují přímo na radiátory. V ranních hodinách je pak možné zvlhčit rostliny pomocí rozprašovače.

Postupné otužování orchidejí

Po podzimním odkvětu orchidejí se doporučuje výhony, na kterém byly pupeny, zkrátit a rostliny nechat odpočinout. Vhodné je začít přechodným obdobím, kdy se rostlina mírně otužuje. Nesmí však být za žádnou cenu vystavena průvanu nebo otevřenému oknu, v takovém případě rychle odejde. Na podzim a v zimě se orchideje nemusí hnojit, zalévání je nutné asi jednou za dva týdny. Rostlina se nezalévá, když má zelené kořeny, naopak při bělání nebo stříbrném povlaku se musí zalít, ideální možností je vlhčení substrátu ponorem do vody na dvacet minut, poté se přebytečná voda nechá vykapat a orchidej se vrátí na místo.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/indoor-orchid-care.htm