Zdravé potraviny se snadno mohou proměnit v hrozbu. Stačí je špatně zkombinovat

Staráte se o to, co máte na svém talíři? Říkáte si, jak je možné, že zažíváte problémy s trávením, nadýmáním a další, když jíte přece zdravé potraviny, jako je zelenina a ovoce? Dnešní trend rozmanitého výběru nám dodává iluzi, že je velice snadné vybrat si ten správný jídelníček. Jenomže nic už není stejné jako dříve. V zemi, ve vodě i ve vzduchu se nachází mikroplasty. Půda není stejná jako dříve, i když se rostlinám daří lépe.

Zkuste si přestat stěžovat na dané problémy a zkuste si vybrat to nejlepší, co můžete, jak z pohledu kvality, tak i ceny. Potraviny jsou v dnešní době drahé a jejich cena nadále stoupá. Jídelníček sestavujte tak, aby vám neublížil. Zeleninaovocem jsou výborným zdrojem:

  • vitamínů,
  • minerálů,
  • vlákniny.

Existují ovšem kombinace, které jsou pro nás nebezpečné, jaké to jsou?

Zdání klame

Mylná představa v podobě ovocného dezertu, jakožto doplňku k bohatému obědu s obsahem bílkovin. Co je tedy špatně? Ovoce je tvořeno vodou, respektive ovocnými šťávami, které nezlepší trávení, ale způsobí zkvašení celého obsahu potravy v žaludku. Prodlouží trávení, a ještě k tomu způsobí bolesti. Proto se doporučuje jíst ovoce hodinu před jídlem nebo dvě poté.

Mohlo by vás zajímat:  Stres, alkohol a nezdravá strava. Od onemocnění štítné žlázy je jen krůček, léčba přitom není snadná

Protein je velice důležitou složkou pro naše tělo, protože tvoří nové buňky. V rámci růstu patří též k důležitým složkám. Máte rádi míchaná vajíčka se slaninou? Zaděláváte si na problém s ledvinami. Prodlužují a zpomalují metabolismus, protein je totiž potřeba dávkovat s rozumem. Není vhodné kombinovat vejce se sýrem, masem nebo luštěninami.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomerančový džus s mlékem a brambory s vejci

Zapíjíte vločky nebo lupínkymlékem pomerančovým džusem? Není to zrovna nejlepší nápad, jelikož se prodlužuje proces trávení mléka, který je pro organismus těžko stravitelný. Máte rádi vajíčkabrambory? Tak na tuto kombinaci pozor. Tato na první pohled chutná kombinace, výrazně prodlužuje proces trávení, a ještě navíc sloučeninybramborách znesnadňují vstřebávání železavápníkuvajíček. Když teď přejdeme ke sladké stravě, co takhle palačinky se sýrem a ovocem? Ovoce přidané do tvarohu v palačinkách se sýrem není moc zdravou kombinací. Ovocné šťávy totiž narušují trávení mléčných výrobků a smažených palačinek, což vede k bolestem břicha a nepohodlí.

Pokud budete pokračovat v konzumaci delší dobu u výše uvedených kombinací potravin, tak vám nehrozí jenom popsané vedlejší účinky, ale také zpomalení metabolismu, narušení střevního mikrobiomu a snížení imunity. Můžete pocítit i průjem, zácpu, nepříjemný zápach potuzápach z úst.

Zdroj: https://betterme.world/articles/bad-food-combinations/