Hudba přináší samá pozitiva. Odplaví stres, zažene chmury, a dokonce předejde zákeřným nemocem

Hudba je balzám pro duši. Své o tom řekly slavné osobnosti. Od Charlese Darwina, Alberta Einsteina až po Jimiho Hendrixe. Zatímco jeden by v příštím životě chtěl pravidelně poslouchat hudbu a číst poezii, druhý by v případě změny povolání byl hudebníkem a pro Jimmiho Hendrixe znamenala hudba náboženství. Výzkumy zjistily, že poslech hudby má benefity:

  • snižuje stres a depresi,
  • zvyšuje produkci dopaminu,
  • zlepšuje spánek.

Pokud máte špatnou náladu, tak právě vám může pomoci poslech hudby, a to i při řízení auta. Výzkum zjistil, že poslech oblíbené hudby spustí tvorbu dopaminu, který má pozitivní vliv a dělá nás šťastnějšími. Dále také snižuje hladinu kortizolu, a tím jsme méně náchylnějšími k nemocem. Jestli trpíte poruchou spánku, zkuste klasickou hudbu, ta by vám mohla pomoci.

Zdroj obrázku: Freepik

Lepší výkon

Obecně platí, že lépe se běhá nebo posiluje, pokud člověk poslouchá oblíbenou nebo motivační hudbu. Toto tvrzení nemusí platit pouze u fyzických aktivit, ale také, pokud se učíte nebo čtete knihu. S výběrem vhodné hudby můžete dosáhnout lepších výsledků, co se týče učení a paměti.

Mohlo by vás zajímat:  Tukům ve stravě se mnozí obloukem vyhýbají. Namísto štíhlé postavy přijde katastrofa

Poslechem hudby můžete vylepšit své verbální dovednosti, a to nejen vy, ale především malé děti ve věku 4–6 let. Děti v 6 letech, které začaly hrát na hudební nástroj nebo zpívaly, vykazovaly vyšší známky IQ.

Blahodárné účinky

Už jednou bylo zmíněno, že poslechem hudby snižujete hladinu stresu, a tím i riziko nemoci. V situaci, kdy trpíte bolestí, vám poslech hudby pomůže snížit tento nepříjemný pocit. Před operací, zákrokem a po něm může hudba snížit negativní myšlenky a účinky.

V pokročilém věku narůstá riziko vzniku demence či Alzheimerovy choroby. Tyto problémy lze eliminovat hudbou. Celkově udržuje mozek a duši člověka ve stáří zdravé. U pacientů s mozkovou mrtvicí bylo zjištěno, že obnova kognitivních funkcí byla výrazně vyšší než u pacientů, kteří neposlouchali nic.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/benefits-of-music