Většina majitelů psů zapomíná na základní péči. Nepříjemný zápach je pak nejmenší problém

O zuby našich chlupatých mazlíčků bychom se měli každý den starat. I psi potřebují dodržovat ústní hygienu. Pokud jsou zuby u mazlíčků zanedbávány, výrazně se zvyšuje riziko vážného onemocnění a nepříjemného zápachu z úst psa. Nejedná se o módní trend, patří to k základní péči o čtyřnohého přítele.

Proč je ústní hygiena u psů důležitá?

Ještě před několika lety se čištění zubů u psa považovalo za módní výstřelek. Dnes však už víme, že je to stejně důležité jako čištění zubů u lidí a měli bychom zuby psovi čistit pravidelně. Stejně jako u lidí žijí v ústech psa bakterie, které je třeba průběžně čistit, jinak oslabí sklovinu a mohou vést k onemocněním ústní dutiny. Nepříjemný zápach z psí tlamy je prvním příznakem špatné hygieny nebo jejího nedostatku. V takových případech se na zubech tvoří nadměrné množství zubního kamene, který může vést až k zánětu dásní a oteklé čelisti.

Mohlo by vás zajímat:  Strach z čísla, koček nebo klaunů. Některé fobie zní směšně, přitom komplikují život
Zdroj obrázku: Freepik

Jak mazlíčkovi čistit zuby?

Nejlepší je učit psa čištění zubů již v období štěněte. Majitel je ten, který ho učí návykům, a proto bychom ho měli učit i na čištění zubů od prvních dní. Chcete-li zavést rutinu čištění zubů, začněte dotykem psí tlamy a odměňte ho za to, že zůstává klidný. Postupně bychom měli zavádět další etapy v krátkých cvičeních. Dále se mu snažíme zvednout pysky, aby se zuby odhalily, a v případě, že zůstává pejsek klidný, ho můžeme odměnit. Poté můžeme psovi dát očichat zubní kartáček a opatrně se snažit dotknout jeho zubů. Za klidné chování nezapomeňte psa odměňovat. Pokračujeme krátkými kroky, dokud pes nezvládne celou ústní hygienu bez obtíží.

Mohlo by vás zajímat:  Milujete dlouhé koupele? Poznejte účinky vody, díky kterým jsou ruce po koupání zvrásněné

Jak často by se měly zuby čistit?

Důležité je pravidelné čištění zubů. Doporučuje se to provádět alespoň 2–3× týdně. Kromě toho můžete pejskům dávat i speciální žvýkací tyčinky, které také pomáhají odstraňovat zubní plak a kámen. Pamatujte však na to, že používání žvýkacích tyčinek nenahrazuje čištění zubů, ale pouze ho doplňuje. Navíc pravidelná hygiena slouží jako kontrola úst mazlíčka a minimalizuje riziko onemocnění.

Zdroj: https://pets.webmd.com/dogs/features/brushing-dogs-teeth-beneficial