Číst z ruky jde i bez věšteckých schopností. Některé příznaky pomohou rozpoznat skrytou nemoc

Naše tělo je geniální. Pokud něco nefunguje, jak má, tak nás upozorní. To platí dvojnásob o rukách. Jejich vzhled a funkce můžou lékařům pomoci s diagnózou. Jaké jsou tedy příznaky a symptomy?

Slabý stisk ruky, vyrážky nebo necitlivost, brnění rukou

Podání ruky znamená ve společnosti už nějakou dobu pozdrav. Dříve byl pevný stisk rukou označován za projev silného charakteru. Co se týče medicíny, snížená síla úchopu s pomalou chůzí může předpovídat srdeční onemocnění, zejména u starších lidí. Od dlaně se posuneme o něco výš na zápěstí a ruce. Co když se objeví mokvající puchýře? Vinu může způsobit alergie na nikl. Předměty, kterých se často dotýkáme, nebo potraviny, které jíme, mohou tento prvek ve velkém obsahovat. Proto se vyplatí udělat test na alergii.

Mohlo by vás zajímat:  Jsou skvělé k masu i samotné. Ne každý ale může nakládané okurky jíst beze strachu

Trápí vás štípání v rukou? Jestliže jste mladý, zdravý člověk, může to značit syndrom karpálního tunelu. Brnění může být zapříčiněno prací za počítačem nebo stresem či úzkostí. Lékař vás může poslat na vyšetření EMG, aby zjistil poškození svalů a nervů. Každý příznak slabosti nebo třesu v rukou je potřeba řešit s lékařem.

Zdroj obrázku: Freepik

Další příznaky na prstech nebo potíže s vyrážkami

Spouštěcí prst je prst, který může vyskočit nebo kulhá a vy se jej snažíte narovnat. Častěji postihuje ženy a bývá to většinou prsteníček nebo palec. Většinou se vyskytuje u lidí s artritidou, onemocněním štítné žlázy a cukrovkou. Pokud vaše prsty mění barvu v bílou, modrou nebo červenou, může to ukazovat na Raynaudovu chorobu. Tato choroba může za náhlou změnu teploty nebo emočního stavu, což způsobí náhlou ztrátu průtoku krve do prstů končetin. Po obnovení průtoku mohou prsty brnět, pulzovat a zčervenat.

Mohlo by vás zajímat:  Pacienti s Alzheimerovou chorobou mají novou naději. Průlomový lék slibuje velký posun v léčbě

Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které způsobuje olupování povrchu kůže a může se objevit na rukou nebo nehtech. Žluté zbarvení pod nehtem nebo oddělení nehtového lůžka jsou dalšími příznaky psoriázy. Pokud máte obavy, zajděte si za lékařem, protože psoriáza může být předzvěstí artritidy a dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Třes rukou, otoky

Třes může značit neurologické onemocnění. Po požití alkoholu, kávy, při nedostatečném spánku nebo při soustředění během práce jste určitě někdy zaznamenali třes rukou. Jedná se o tzv. „fyziologický třes“.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoké letní teploty jsou rizikové především pro chronicky nemocné

Podle revmatologů mohou otoky a zanícení znamenat několik nemocí. Možnými viníky jsou:

  • revmatoidní artritida,
  • psoriatická artritida,
  • lupus,
  • vaskulitida.

Ještě se mezi výše zmíněné mohou zařadit sklerodermie a dermatomyozitida. Oteklé ruce mohou naznačovat IBD.

Zdroj: https://www.health.com/condition/skin-conditions/hands-health