Úprava jídelníčku zlepší trávení v pokročilejším věku

Strava pro seniory by měla být založena na výrobcích s vysokou výživovou hodnotou. Je to důležité z mnoha důvodů. S věkem potřebujeme méně kalorií, ale ne živin, proto není ve stravě seniorů prostor pro bezcenné kalorické bomby a těžko stravitelné výrobky. Koneckonců játra, střeva, žaludek a slinivka v sedmé nebo osmé dekádě života již nefungují tak efektivně jako ve věku dvaceti let.

Smažené výrobky

Pro smažené pochoutky, jako jsou koblihy, palačinky nebo hranolky, není ve stravě lidí, kteří uvažují o zdraví, místo, zvláště pokud již vstoupili do vysokého věku. U starších lidí tělo vylučuje méně trávicích enzymů, žaludek a střeva fungují méně dobře a tyto produkty jsou téměř zcela bez vlákniny a jsou nasáklé tukem.

Játra seniorů už nevytváří žluč tak efektivně, což znamená, že člověk v sedmé dekádě života tráví takové rarity určitě déle než mladý organismus. Pravděpodobně se přidruží trávicí obtíže. Bramboráky také nejsou dobrou volbou pro seniory. Pro zdraví, vitalitu a pohodu se ve stáří vyplatí vsadit na lehce stravitelná, pečená, dušená a vařená jídla.

Mohlo by vás zajímat:  Pracovat na svém sebevědomí může každý. Nebojte se vykročit správným směrem
Zdroj obrázku: Freepik

Červené maso, mastné a smažené

Hovězí, vepřové, telecí, jehněčí a zvěřina se seniorům nedoporučují. Červené maso se obtížné tráví a zůstává v trávicím traktu déle, dokonce i u mladých lidí. Trávení těchto druhů masa může být skutečným utrpením trávicího traktu seniora.

Červené maso je obzvláště špatné pro starší lidi, protože je zdrojem nasycených mastných kyselin. Přispívají ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi a vznikání aterosklerotických plaků, na které jsou vyšší tepny náchylnější než krevní cévy mladých lidí. Červené maso zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy, infarktu a mozkové příhody. Nejhorší volbou je smažené červené maso.

Zdroj: https://www.godigit.com/health-insurance/food-guides/healthy-food-for-old-age-person