V těchto situacích je lepší říct protějšku ne. Sex nemusí být vždy jen příjemný

Sex je jedním z potěšení života. Působí na na náš organismus z hlediska zdravotního i psychického. Nicméně někdy na sexuální styk není nálada ani chuť. Je tedy lepší říci sexu ne. V některých situacích může být sex dokonce škodlivý pro naše zdraví. Kdy bychom měli raději partnera či partnerku odmítnout?

Výhody sexuálního styku

Sex je pro většinu lidí velkým potěšením a provází nás od puberty až do stáří. Kolem sexu se točí celý ohromný průmysl a nezůstává již jen za dveřmi našich ložnic. Kromě zjevných výhod praktikování sexuálního styku, jako je zvýšení pocitu blízkosti a bezpečí nebo spalování kalorií a podpora hubnutí, existuje mnoho dalších vlivů, které lékaři vyzdvihují. Mezi ně patří snížení stresové zátěže, snížení krevního tlaku, posílení srdce nebo léčba nespavosti. Navzdory nesporným výhodám existují i situace, kdy říci sexu ne.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní příčiny, proč nemít sex

Lidé trpící vážnými chorobami srdce a po prodělání lékařských operací by si měli od sexu nějakou dobu odpočinout. Například po infarktu se doporučuje několikatýdenní sexuální půst. Styk není doporučován ani v případě bakteriálních infekcí, kdy by sex zpomaloval hojení a regeneraci. V případě žen je třeba věnovat zvláštní pozornost sexu po gynekologických zákrocích. Sexuální abstinence by měla být dodržována i po porodu, kdy se v průběhu šestinedělí hojí rány v intimních oblastech.

Psychické příčiny odmítnutí sexu

Je přirozené, že pokud nemáte zrovna svůj den a necítíte se nejlépe, prostě nemáte na sex chuť. Problémy v práci, zvýšená hladina stresu, člověk je bez nálady a necítí se na to. Tomu všemu by měl partner či partnerka porozumět. Je tedy lepší vymyslet jinou formu trávení společného času. V případě vztahové krize je těžké mít sex, a když už k tomu dojde, často je to spíše povinnost a ne potěšení. Dokud se ve vztahu nevyřeší všechny problémy, pravděpodobně to tak i zůstane. Vždy pamatujte, že pro sex je důležitý souhlas našeho partnera.

Zdroj: https://www.plannedparenthood.org/learn/teens/relationships/all-about-communication/saying-no-sex