Správně nastavené číslo na radiátoru pomůže k úsporám

Jak ušetřit za vytápění bytu? Existuje mnoho metod, ale jednou z nejjednodušších je správně nastavený termostat radiátoru. Vysvětlíme vám, co znamenají konkrétní čísla na termostatu radiátoru a jak zajistit doma správnou teplotu.

Reaguje na teplotu

Radiátory v domácnostech mají obvykle čísla od 0 do 5, protože stupnice ukazující konkrétní teploty by mohla být zavádějící, neboť by se lišila od teploty v místnosti. Pochopit fungování termostatu není složité. Termostatický ventil reaguje na změny teploty v místnosti. Montuje se na přívod vody k radiátoru. Reguluje průtok vody a otevírá nebo zavírá ventil v závislosti na teplotě.

Zdroj obrázku: Freepik

Co znamenají čísla?

Sněhová vločka nebo 0 neznamená úplné uzavření termostatického ventilu. Tento režim má zabránit zamrznutí vody v radiátorech a udržovat teplotu na 6–8 °C.

Číslo 1 reguluje teplotu na asi 12–13 °C. Režim je určený pro prostory, jako je schodiště a garáž, a místnosti, kde chodíme oblečení v kabátu nebo bundě.

Číslo 2 drží teplo na úrovni 15–16 °C. Vhodné je hlavně pro ložnici, což zaručí ideální teplotu ke spánku.

Číslo 3 znamená teplotu v rozmezí 18–20 °C a je nejlepší do kuchyně a obývacího pokoje.

Mohlo by vás zajímat:  Velký jarní úklid a renovace může začít! Stačí dobrý plán a chuť se do toho pustit

Číslo 4 udržuje teplotu mezi 22 a 24 °C, vynikající je do dětského pokoje a koupelny.

Číslo 5 je režim pro teplotu 25–28 °C. Místnost přetopí a bude v ní suchý vzduch.

Ideální je trojka

Radiátor a termostat nezakrývejte silnými závěsy ani neblokujte nábytkem. Termostat chladiče bude fungovat dobře pouze odkrytý. V opačném případě bude měřit například pouze teplotu v prostoru mezi radiátorem a závěsem, což neodpovídá skutečné teplotě v místnosti. Optimálním nastavením termostatu chladiče je číslo 3, což v místnostech zajistí teplotu 20 °C. Chcete-li ušetřit za topení, nastavte v ložnici během dne minimální teplotu a zvyšte ji až večer, než půjdete spát. Pokud opustíte dům na delší dobu, přepněte termostat na číslo 1 nebo sněhovou vločku.

Zdroj: https://www.traderadiators.com/blog/thermostatic-radiator-valve-numbers