Alkohol lidskému zdraví škodí i v malém množství

Léta šířené přesvědčení, že sklenka červeného vína podporuje činnost srdce, nemusí být pravdivé. Nedávný výzkum Evropské kardiologické asociace naopak ukazuje, že i minimální množství alkoholu konzumovaného pravidelně může přispět k srdečním onemocněním. Kolik vína můžeme denně vypít?

Během studie kultury pití vína ve Francii vědci dospěli k závěru, že lidé, kteří pravidelně konzumují tento alkoholický nápoj, mají menší pravděpodobnost, že budou trpět kardiovaskulárními chorobami. Tento jev byl nazván francouzským paradoxem. Podle těchto zjištění bylo doporučeno konzumovat asi 125–140 ml vína denně. Už tehdy ale bylo poukázáno na to, že zatímco víno konzumované pravidelně může mít pozitivní vliv na srdce, zároveň vede k degradaci trávicího systému a škodí játrům, žaludku a slinivce břišní.

Mohlo by vás zajímat:  Ženským řečem málokterý muž naslouchá. Na vše má vždycky lepší názor
Zdroj obrázku: Freepik

Každodenní pití. Nebo raději ne?

Evropská kardiologická společnost nedávno provedla rozsáhlý výzkum účinků alkoholu na lidské zdraví. Projekt analyzoval údaje více než stovky lidí z Dánska, Norska, Švédska, Finska a Itálie. Ukázalo se, že u lidí, kteří pijí alkohol každý den, se významně zvyšuje riziko vzniku nejenom onemocnění souvisejících s trávicím systémem, ale také srdečních chorob. O 47 % vzrostla pravděpodobnost vzniku hypertenze a srdečních arytmií.

Jediná sklenka

Obsah 12 gramů čistého etanolu ve sklenici vína může narušit rytmus a kvalitu spánku, zejména při konzumaci těsně před spaním. Podle studie mají ti, kteří pijí jednu sklenku vína nebo jedno pivo denně, o 16 % vyšší pravděpodobnost, že budou mít problémy se srdeční arytmií. Je ale pravda, že víno stále obsahuje několik prvků, které mohou zlepšit naše zdraví. Patří mezi ně polyfenoly, jako je resveratrol, flavonoid vykazující silné antioxidační účinky. Resveratrol se ale nachází v hroznech a můžete ho užívat ve formě kapslí. Nemusíte ho tedy dodávat do těla společně se škodlivým etanolem.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-disease/in-depth/red-wine/art-20048281