Podpořit túje v růstu pomůže ocet

Pokud se barva tújí začne měnit na žlutou a hnědou, měli bychom zbystřit. Může to způsobit nesprávná péče. Je totiž důležité vědět, jak často je potřeba túje zalévat.

Kdy je ideální doba na zalévání tújí?

Túje bychom měli zalévat v listopadu, aby měly dostatečnou zálivku na zimu. Další zalévání opakujeme v době, kdy země začne roztávat. Nejhodnějším měsícem je proto únor. Během léta se doporučuje túje zalévat večer. Večer se voda vypařuje pomaleji, a tím pádem má možnost proniknout do půdy a ke kořenům. Pokud túje zalejete během horkého letního dne, může se stát, že se rostlina spálí. Naopak během jara a podzimu je zase ideální zalévat túje brzy ráno, aby do večera stihly oschnout a nevytvořila se v půdě plíseň. Túje se vyplatí zalévat méně často, ale zato vydatně.

Mohlo by vás zajímat:  I když nosí štěstí, doma je nikdo nechce. Vyhnat pavouky nemusí být nemožné
Zdroj obrázku: Freepik

Roztok na podporu růstu

Ideální vodou na zalévání tújí je dešťová voda. Tato voda je mírně kyselá a obsahuje důležité rozpustné plyny pro rostlinu. Pokud nemáte možnost zalévat túje dešťovou vodou, můžete použít vodu z kohoutku, kterou se ale doporučuje přefiltrovat. Pokud chcete ochránit rostlinu před škůdci a navíc podpořit v růstu, můžete k zálivce přidat roztok z octa a vody. Na tento roztok budete potřebovat:

  • 1 šálek octa,
  • 4 litry vody.

Roztok bychom měli použít jen občas. Není dobré jím rostliny zalévat pravidelně.

Mohlo by vás zajímat:  Komáry z balkonu odežene vůně citronely, levandule nebo máty

První pomoc při přelití tújí

Jakmile zpozorujeme, že větvičky túje začnou žloutnout a hnědnout, je důležité zjistit, co za tím stojí. Nejčastěji je to z důvodu přelití. Většinou by se po pár dnech měla voda vsáknout do půdy sama, pokud se ale tak neděje, je nutné rostlině pomoci. Půdu promícháme s rašelinou, pískem nebo kůrou, které pomohou rychleji nasáknout vodu. Díky tomu nedojde k uhnití kořenů rostliny.

Za co túje nebudou vděčné

Abychom docílili opravdu krásných tújí, je dobré mít na paměti, co tyto rostliny nemají rády. Jak již bylo řečeno, tújím vadí příliš zálivky. Kořeny pak v důsledku toho mohou hnít. Aby túje rostly rovnoměrně, potřebují slunce. Středně vlhká a propustná půda je pro túje to pravé. Správné stříhání větví ve vhodnou dobu je základ.

Zdroj: https://www.thujagreengiant.net/watering-thuja-green-giant-everything-you-need-to-know/