První mrazy překvapily nejednoho řidiče. Rozmrazit kapalinu do ostřikovačů jde banálním způsobem

Přezout zimní pneumatiky, zkontrolovat auto před nadcházejícími mrazy a dolít nemrznoucí směs do ostřikovačů. To jsou úkony, které by měl každý majitel auta udělat ještě předtím, než se objeví teploty pod nulou. Někdy se ale stane, že nás mrazíky překvapí nečekaně a kapalina v ostřikovačích zamrzne. Vyplatí se vědět, co v takových situacích dělat. Kvůli zamrzlé kapalině v ostřikovačích se vystavujeme riziku poškození vozu a především mohou nastat bezpečnostní problémy. Letní kapalina zamrzá, jakmile teplota klesne pod nulu.

Mohlo by vás zajímat:  Omezení rychlosti na 130 km/h přímo ve vozech by k bezpečnějšímu provozu nepřispělo

Zmrzlá kapalina způsobuje problémy na cestách

Jakmile kapalina v ostřikovačích zamrzne, nemůžeme umýt čelní sklo za jízdy. Během zimy je to jedna z klíčových potřeb všech řidičů. Ať už padá sníh, prší, nebo stříká voda od ostatních aut. Důsledkem počasí se nám čelní sklo rychle zašpiní, a pokud ho nemůžeme umýt, sníží se viditelnost, a tím dojde ke zvýšení rizika dopravní nehody. V důsledku zamrzlé kapaliny se může poškodit i samotné vozidlo. Nejčastější poškození je prasknutí hadiček ostřikovačů, trysek nebo prasknutí samotné nádržky na kapalinu. Cena opravy závisí na modelu vozu.

Mohlo by vás zajímat:  Starší notebook zrychlí výměna disku, pročištění a aktualizace systému
Zdroj obrázku: Freepik

Způsoby rozmrazení kapaliny

Pro rozmrazení různých věcí se nejčastěji používá horká voda. V tomto případě by to ale byla chyba. Horká voda by způsobila náhlou změnu teploty v nádržce na kapalinu a to by nepřineslo nic dobrého. Změna teploty by poškodila pryžové a plastové součásti a nám by nezbylo nic jiného než je vyměnit za nové. Jedním způsobem, jak kapalinu v ostřikovačích rozmrazit, je auto nastartovat a vyjet na projížďku, dokud se kapalina nerozmrazí. Nestačí auto jen nastartovat a odejít. Motor se na místě zahřívá mnohem pomaleji než při jízdě. Doba rozmrzání kapaliny se u každého auta liší. Druhým způsobem je zaparkovat auto na místě, kde se teplota nedostane pod bod mrazu. Pokud vlastníte garáž, je to ideální místo. Pokud tuto možnost nemáte, lze využít podzemní garáže.

Zdroj: https://www.holidayautomotive.com/blog/what-should-you-do-if-your-windshield-wiper-fluid-freezes/