Spánkový dluh se projeví na fyzické kondici i mentálním výkonu

Během týdne často spíme méně, než bychom měli. Snažíme se všechno stihnout a nic neoddalovat na konec týdne, abychom si mohli odpočinout. Pro osobu, která by měla spát osm hodin denně a od pondělí do pátku spí jen šest, má před víkendem spánkový dluh až 10 hodin. Přestože se zdá, že to nic není, protože si myslíme, že to v sobotu a neděli doženeme, nefunguje to docela takhle.

Spánek je velmi potřebný

Spánek je velmi často podceňován, ale skutečně je jedním z nejdůležitějších prvků každodenního fungování, extrémně nezbytný pro fyzické a duševní zdraví. Spánek umožňuje mozku a tělu zpomalit a zapojit se do regeneračních procesů, čímž se podporuje lepší fyzická a duševní zdatnost následující den, jakož i z dlouhodobého hlediska. I když biologická úloha spánku stále není plně pochopena, výzkum mimo jiné ukazuje, že posiluje kardiovaskulární a imunitní systém a pomáhá regulovat metabolismus.

Nedostatek spánku může mít vážné následky. Bohužel, toto je stále často přehlížený faktor při zvažování rizika chronických chorob. Mezitím pravidelný spánek méně než sedm hodin denně zvyšuje riziko cukrovky, hypertenze, srdečních chorob a mozkové příhody. Nedostatek spánku je také spojen se sníženou imunitou, metabolickými poruchami a přírůstkem hmotnosti, jakož i s vyšším rizikem pádu a nehod. Dlouhodobý nedostatek spánku ovlivňuje také paměť a kognitivní funkce.

Mohlo by vás zajímat:  Až polovina lidí trpí nespavostí. Vyzkoušejte techniky, které fungují u každého
Zdroj obrázku: Freepik

Účinky spánkového dluhu

Dokonce i jedna bezesná noc ovlivňuje to, jak se cítíme a jak fungujeme následující den. Krátkodobý spánkový dluh je spojen mimo jiné s obtížemi s myšlením, sníženou koncentrací, pomalým časem odezvy, horší motivací k práci, zhoršenými rozhodovacími schopnostmi, podrážděností nebo zvýšenou chutí k jídlu.

V případě chronického spánkového dluhu, jak jsme již zmínili, už mluvíme o obezitě, cukrovce, kardiovaskulárních problémech, depresi ale i poškození imunitní funkce. Spánkový dluh také může vést ke zvýšeným konfliktům v práci nebo doma. Studie ukázaly, že chronický spánkový dluh nejen zvyšuje riziko vzniku jednoho z těchto stavů, ale také zvyšuje riziko pravděpodobnosti, že se u člověka vyvine více než jedno chronické onemocnění současně.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/sleep-deprivation