Domov pod útokem hladových potkanů: pohromě předejde jedině rychlý zásah

Výskyt hlodavců v domě způsobuje mnoho problémů. Největší problém představuje potkan. Potkani jsou hbití, inteligentní a mohou se objevit všude. Nemusí se jednat pouze o domy. Potkani se mohou vyskytovat i v bytě nebo sklepě. Nejčastěji lze vidět potkany na podzim, hledají totiž úkryt před zimou a zdroj potravy. Potkani neškodí jen našemu obydlí, ale přenášejí i různé nemoci.

Lákadlo pro hlodavce

Hlodavci většinou žijí v blízkosti lidí. Vyhledávají naše potraviny, které jsou zároveň jejich stálým přísunem potravy, a jako úkryt před zimou využívají naše obydlí. Hlodavci nejčastěji navštěvují spíže, popelnice a kompostéry. Většinou si pro svůj úkryt volí tmavá místa, například sklepy.

Mohlo by vás zajímat:  Ušetřete za topení i bez zbytečného mrznutí. Trik za pár korun zvládne každý

Jaké nebezpečí hlodavci představují?

I když hlodavci žijí v blízkosti lidí, mají tendenci se jim vyhýbat. Pokud se ale cítí ohrožení, mohou se chovat agresivně (kousat, škrábat). Toto chování je nebezpečné hlavně pro děti a domácí zvířata. Jak již bylo zmíněno, hlodavci přenášejí spoustu nemocí, jako například tyfus, vzteklinu, salmonelózu a další. Potkani i jiní hlodavci dokážou napáchat velké škody v našem obydlí. Umí rozhryzat vodovodní potrubí, tepelné izolace nebo elektrické kabely.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevítaný host v domě

Návštěvu nevítaného hosta zjistíme podle okousaného nábytku, drátů, koberců, knih a výkalů, kterými si hlodavci značkují své teritorium. Jsou to noční zvířata, takže pokud v noci zaslechnete škrábavý nebo pisklavý zvuk, pravděpodobně se u vás uhnízdili právě potkani. Potkani nikdy nežijí samostatně, proto musíme počítat s tím, že jakmile uvidíme jednoho, někde v domě jich je ukryto daleko víc.

Mohlo by vás zajímat:  Mšice jsou skutečnou pohromou každé zahrady. Rostliny před zkázou ochrání jednoduchý trik

Způsoby, jak se škůdců zbavit

Hlodavců se můžeme zbavit několika způsoby. Můžeme zavolat deratizační firmu nebo koupit jed na hlodavce, který je usmrtí. Tento způsob je nehumánní a navíc může ublížit i domácím mazlíčkům. Dají se nastražit pasti, které hlodavce zachytí, ale neublíží jim. Je důležité je potom odvézt co nejdál od domu. Nejlépe na pole, louku nebo do lesa.

Prevence především

Abychom předešli návštěvě těchto škůdců, stačí dodržovat těchto pár pravidel:

  • Udržování pořádku je klíčové. Pytle na odpadky by se neměly kupit na našem pozemku – je to přímo lákadlo pro hlodavce.
  • Potraviny bychom měli skladovat ve vzduchotěsných nádobách.
Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-rats-in-your-home/