S křikem a agresí se můžeme setkat kdykoli. Hlavní je nenechat se vyprovokovat a zachovat chladnou hlavu

Každý člověk na této planetě někdy zvýšil hlas nebo křičel. To je normální, ale někteří křičí pravidelně a skoro pořád. Dneska se podíváme na to, proč tomu tak je a co se s tím dá dělat. Občas není jednoduché být v klidu, ale můžeme se o to alespoň pokusit.

Proč lidé vlastně křičí?

  • Špatně zvládají věci okolo nich. V tomto případě lidé křičí, protože se neumějí vyrovnat s nastalou, často obtížnou situací. Měli by se naučit lépe zvládat své emoce, a ne je ventilovat za pomoci křiku, jelikož to není zdravé ani pro ně, ani pro lidi okolo.
  • Ztratí kontrolu. To se může stát každému. Nastane taková situace, kdy už to daná osoba nezvládá a musí to ven. Tento člověk cítí obrovskou tíži a křik je v tu chvíli jediná možnost, jak ji ventilovat.
  • Cítí se ohrožení. Lidé, kteří se cítí ohrožení, jsou obvykle velmi citliví a snaží se chránit. Pokaždé, když si myslí, že jsou v ohrožení, reagují právě křikem.
  • Mají agresivní sklony. Někteří jsou od přírody agresivní a křik a agrese tvoří jejich charakter. U těchto osob se s křikem odehrává snad vše.
Mohlo by vás zajímat:  Zvyšují násilné počítačové hry agresivní chování u dětí?
Zdroj obrázku: Freepik

Jak reagovat, když se setkáte s křičící osobou

  • Pokud je to jenom trochu možné, pokuste se zůstat v klidu a zachovejte chladnou hlavu. Nepřiživujte jeho hněv tím, že se přidáte.
  • Než podniknete nějakou akci, zhodnoťte zpětně situaci a zjistěte, proč k ní došlo.
  • Požádejte danou osobu, aby se uklidnila, a pokuste se spolu promluvit si později bez křiku
  • Nereagujte a v klidu si dejte čas na to, abyste vyhodnotili situaci. S chladnou hlavou to jde lépe, než když po sobě začnou křičet všichni.

Někdy je nejlepší se prostě vykřičet a počkat, jak se situace vyvrbí. Dejte tomu čas a odstup a zpětně si řekněte, zda k této situaci vůbec muselo dojít. Než k tomu ale přistoupíte, zeptejte se sami sebe, zda je to vůbec nutné.

Zdroj: https://www.linkedin.com/pulse/how-react-when-someone-shouting-you-anger-sanford-didonna