Rychlovarná konvice je nečekaný žrout elektřiny. Při jejím nákupu je vhodné zohlednit několik věcí

Zdálo by se, že rychlovarná konvice nespotřebuje příliš mnoho elektřiny, protože ji používáme jen sporadicky. Pravda je ale někde jinde. Rychlovarná konvice je zařízení, u kterého cena používání závisí na době provozu více než na jeho výkonu. Může se tedy ukázat, že konvice, která spotřebuje více energie, nás nakonec vyjde levněji.

Spotřeba se dá spočítat jednoduše

Každá domácnost má svou individuální úroveň spotřeby elektřiny. Pro výpočet spotřeby energie potřebujeme znát výkon jednotlivých zařízení, který poté vynásobíme dobou používání a vydělíme 1000, abychom získali výsledek v kilowatthodinách. Pokud má například zařízení výkon 2000 W a používáme ho půl hodiny, spotřebuje celkem 1 kWh.

Ve většině případů se snažíme najít zařízení s co nejmenším výkonem. Díky tomu spotřebují během svého provozu méně elektřiny. Od toho se odvíjí i energetická třída – čím je vyšší, tím lépe pro naše účty za energie. V případě rychlovarných konvic je ale situace odlišná. Zde totiž hraje nejdůležitější roli provozní doba.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ušetřit?

Čím více vody do konvice nalijeme, tím déle se bude vařit. V konvici o výkonu 2000 W se půl litru vody uvaří za 2 minuty. Spotřebuje tedy 0,07 kWh. Litr vody se ve stejné konvici uvaří za 3 minuty a 15 vteřin. Základem šetření je tedy vařit jen tolik vody, kolik opravdu potřebujeme. Pokud bude mít konvice menší výkon, bude vaření trvat déle, a tím pádem zařízení spotřebuje více elektrické energie.

Mohlo by vás zajímat:  Snížit spotřebu paliva pomůžou i zdánlivé maličkosti. Ušetřit jde při každé jízdě

Rychlovarnou konvici v průměru používáme 20 až 30 minut denně, což se na konečném účtu za elektrickou energii rozhodně projeví. Jaké jsou tedy způsoby, jak při používání konvice ušetřit? Můžeme ji například vyměnit za klasický čajník, který se ohřívá na sporáku. Musíme ale počítat s tím, že ten vodu ohřívá déle a v případě indukční konvice bude spotřeba stejná jako u té elektrické. A to jak z hlediska vaření vody, tak spotřebované elektřiny.

Zdroj: https://www.electricalclassroom.com/power-energy-usage-of-electric-kettle/